• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Min. Rostowski sprzedaje euro?

Min. Rostowski sprzedaje euro?
Foto: sxc.hu Foto: Mamy euro i nie zawahamy się ich użyć...

Bank Gospodarstwa Krajowego stał się bardziej aktywny na rynku walutowym w ostatnich dniach, oferując sprzedaż euro - donosi agencja Bloomberga, powołując się na trzech anonimowych traderów. Agencja przypomina, że BGK w przeszłości prowadził operacje sprzedaży walut na rzecz Ministerstwa Finansów.

Według dwóch spośród traderów spośród informatorów Bloomberga, BGK w poniedziałek mógł sprzedać ok. 150 mln euro. Jeden z nich zdradził, że bank rano oferował sprzedaż euro po 3,97 zł.

Bloomberg przypomina, że już wcześniej analitycy m.in. BNP Paribas i ING Banku Śląskiego sygnalizowali, że polskie władze mogą podjąć działania skierowane na hamowanie osłabienia złotego. Powód to dążenie, by dług publiczny nie przekroczył tzw. progów ostrożnościowych. Około 1/3 długu jest zaciągnięta w walutach obcych i niekorzystny kurs może spowodować wzrost zadłużenia liczonego w złotówkach. Koniec roku jest momentem, gdy prowadzi się takie wyliczenia na potrzeby statystyki.

- Jesteśmy na krawędzi - tak o limicie zadłużenia mówi Bloombergowi ekonomistka banku Millenium Urszula Kryńska. Wskazuje ona jednak, że dla rządu obecna sytuacja jest jednocześnie okazja do wykorzystania atrakcyjnej ceny walut obcych, bowiem złoty wciąż ma potencjał do umacniania się.

Rzecznik Banku Gospodarstwa Krajowego odmówił agencji komentarza w sprawie ewentualnych transakcji.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane