• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Mimo wybuchu gazociągu w Połtawie gaz do Europy płynie bez przeszkód

Gazprom wystąpił do sądu arbitrażowego o wyegzekwowanie od Ukrainy 4,5 mld dolarów Odtwórz: Gazprom wystąpił do sądu arbitrażowego o wyegzekwowanie od Ukrainy 4,5 mld dolarów
Gazprom wystąpił do sądu arbitrażowego o wyegzekwowanie od Ukrainy 4,5 mld dolarów "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Rosyjski gaz bez przeszkód i stabilnie płynie do europejskich państw, pomimo wybuchu gazociągu w rejonie ukraińskiej Połtawy - zapewnił we wtorek Witalij Markelow, członek zarządu Gazpromu.

W poniedziałek Gazprom odciął dostawy gazu na Ukrainę, bo Kijów na czas nie uregulował długów za dostarczony surowiec. Rosyjska spółka poinformowała jednak, że gaz będzie bez przeszkód dostarczany do zakontraktowanych państw w Europie.

Co z przesyłem?

Ta deklaracja stanęła pod znakiem zapytania we wtorek, kiedy to w rejonie Połtawy na Ukrainie doszło do eksplozji gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod, którym transportowany jest surowiec z Rosji m.in. do Słowacji.

Dziś członek zarządu Gazpromu Witalij Markelow zapewnił, że rosyjski gaz stabilnie i bez przeszkód jest dostarczany przez Ukrainę do państw europejskich. Według agencji Reuters, która powołuje się na źródło w Gazpromie gaz płynie teraz równoległą rurą.

Atak terrorystyczny?

Władze Ukrainy twierdzą, że był to atak terrorystyczny, który miał zdyskredytować Kijów jako wiarygodnego dostawcę.- Bombę umieszczono w betonowym bloku przy rurociągu. Badamy wszystkie okoliczności tego zdarzenia, ale ingerencja zewnętrzna jest najbardziej prawdopodobną przyczyną eksplozji i na niej się skupiamy - powiedział Arsen Awakow, minister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk nakazał dziś wzmocnienie bezpieczeństwa w instalacjach rurociągowych. - Kilka tygodni temu przewidywaliśmy, że może dojść do akcji sabotażu, których celem jest podważenie reputacji naszego kraju jako wiarygodnego partnera tranzytowego - powiedział Jaceniuk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane