• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Mimo wybuchu gazociągu w Połtawie gaz do Europy płynie bez przeszkód

Gazprom wystąpił do sądu arbitrażowego o wyegzekwowanie od Ukrainy 4,5 mld dolarów Odtwórz: Gazprom wystąpił do sądu arbitrażowego o wyegzekwowanie od Ukrainy 4,5 mld dolarów
Gazprom wystąpił do sądu arbitrażowego o wyegzekwowanie od Ukrainy 4,5 mld dolarów "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Rosyjski gaz bez przeszkód i stabilnie płynie do europejskich państw, pomimo wybuchu gazociągu w rejonie ukraińskiej Połtawy - zapewnił we wtorek Witalij Markelow, członek zarządu Gazpromu.

W poniedziałek Gazprom odciął dostawy gazu na Ukrainę, bo Kijów na czas nie uregulował długów za dostarczony surowiec. Rosyjska spółka poinformowała jednak, że gaz będzie bez przeszkód dostarczany do zakontraktowanych państw w Europie.

Co z przesyłem?

Ta deklaracja stanęła pod znakiem zapytania we wtorek, kiedy to w rejonie Połtawy na Ukrainie doszło do eksplozji gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod, którym transportowany jest surowiec z Rosji m.in. do Słowacji.

Dziś członek zarządu Gazpromu Witalij Markelow zapewnił, że rosyjski gaz stabilnie i bez przeszkód jest dostarczany przez Ukrainę do państw europejskich. Według agencji Reuters, która powołuje się na źródło w Gazpromie gaz płynie teraz równoległą rurą.

Atak terrorystyczny?

Władze Ukrainy twierdzą, że był to atak terrorystyczny, który miał zdyskredytować Kijów jako wiarygodnego dostawcę.- Bombę umieszczono w betonowym bloku przy rurociągu. Badamy wszystkie okoliczności tego zdarzenia, ale ingerencja zewnętrzna jest najbardziej prawdopodobną przyczyną eksplozji i na niej się skupiamy - powiedział Arsen Awakow, minister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk nakazał dziś wzmocnienie bezpieczeństwa w instalacjach rurociągowych. - Kilka tygodni temu przewidywaliśmy, że może dojść do akcji sabotażu, których celem jest podważenie reputacji naszego kraju jako wiarygodnego partnera tranzytowego - powiedział Jaceniuk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane