• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Miliony z GPW pod znakiem zapytania

Miliony z GPW pod znakiem zapytania
Foto: TVN24.pl Foto: "Teraz wszystko w rękach prezydenta"

Ponad pół miliarda dywidendy, której wypłatę zatwierdziło walne zgromadzenie akcjonariuszy GPW, może nie trafić do akcjonariuszy - w tym do budżetu państwa. Żadna z ustaw, która by pozwalała na wypłatę, nie ma jeszcze prezydenckiego podpisu.

Uchwała WZA GPW obarczona jest wadą prawną.

Leszek Kosiorowski, kancelaria Gessel

- Moim zdaniem uchwała WZA GPW obarczona jest wadą prawną. Brak jest bowiem w obecnym stanie prawnym przepisu, który uprawnia do wypłaty dywidendy przez GPW. Inaczej byłoby, gdyby przyjąć, że przedmiotowa ustawa zostałaby opublikowana w Dzienniku Ustaw, a trwałby jedynie okres vacatio legis - mówi w "Pulsie Biznesu" Leszek Kosiorowski z kancelarii Gessel.

Sowita wypłata

Tymczasem zdaniem "Gazety Wyborczej" wypłata nastąpi "po wejściu w życie nowelizacji ustawy o instrumentach finansowych".

Podjęcie uchwały było możliwe. Teraz wszystko w rękach prezydenta.

Maciej Wewiór, rzecznik ministra skarbu

- Takie warunkowe podjęcie uchwały na walnym było możliwe. Chcemy, aby w tym roku pieniądze wpłynęły do budżetu. Teraz wszystko w rękach prezydenta - powiedział "Gazecie" Maciej Wewiór, rzecznik ministra skarbu.

Głównie Skarb Państwa

Dywidenda, jeśli zostanie wypłacona, składać będzie się z dwóch części: 81 mln zł wypracowanych w zeszłym roku i 425 mln zł z poprzednich lat.

Wypłacone przez Giełdę Papierów Wartościowych pieniądze trafią głównie do Skarbu Państwa, który kontroluje 98,82 proc. jej akcji. Resztę dostanie 35 pozostałych akcjonariuszy, w tym banki, domy maklerskie i spółka Signity.

Na jedną akcję przypadnie po 12,06 zł.

sm/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane