• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Milionowa kara dla PZU podtrzymana. Za definicję zawału serca

Milionowa kara dla PZU podtrzymana. Za definicję zawału serca
Foto: tvn24 Foto: Ubezpieczyciel utrudniał wypłatę odszkodowań

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję UOKiK o nałożeniu na PZU Życie ok. 4 mln zł kary za zapisy w umowach ubezpieczenia na życie. Sprawa dotyczy przyjętej przez PZU Życie definicji zawału serca, która mogła uniemożliwiać ubezpieczonym wypłatę odszkodowania.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w 2010 roku przeprowadził postępowanie, z którego wynikało, że umowy ubezpieczenia na życie stosowane przez PZU Życie do czerwca 2010 r. zawierały definicję, która nie odpowiada obowiązującej wiedzy medycznej.

Opinie ekspertów

UOKiK poprosił ekspertów o analizę denificji zawału serca stosowanej przez ubezpieczyciela w umowach. Wątpliwości Urzędu potwierdziły opinie ekspertów - podczas zawału serca nie muszą obligatoryjnie wystąpić przesłanki wymienione przez PZU Życie - załamek Q w zapisie EKG. Osobom, którym mimo przejścia zawału serca nie wystąpiły takie objawy, ubezpieczyciel nie chciał wypłacić odszkodowania.  W grudniu 2010 roku prezes UOKiK zdecydował o nałożeniu na PZU kary finansowej w wysokości 3 mln 967 tys. zł. Firma się od tej decyzji odwołała.

Kara finansowa

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzje UOKiK o ukaraniu za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów PZU Życie, karą w wysokości 3 mln 967 tys. zł. "Spółka skorzystała z przysługującego jej prawa i odwołała się od decyzji. (...) Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie PZU Życie, potwierdzając w całości decyzję Prezes UOKiK, w tym nałożoną karę" - poinformował w komunikacie Sąd.

"Zastanowimy się co do apelacji"

Decyzja SOKiK jest nieprawomocna i spółce przysługuje złożenie apelacji do Sądu Apelacyjnego. Rzecznik prasowy Grupy PZU Michał Witkowski poinformował, że spółka czeka na uzasadnienie decycji i wtedy zdecyduje o odwołaniu. - Decyzję co do jej wniesienia będziemy mogli podjąć dopiero po sporządzeniu i doręczeniu przez sąd uzasadnienia wyroku. Szczegółowa analiza uzasadnienia pozwoli nam na pełniejsze ustosunkowanie się do rozstrzygnięcia sądu i podjęcie decyzji co do apelacji - powiedział Witkowski.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane