• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Milionowa kara dla J.W. Construction

Milionowa kara dla J.W. Construction
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Firma J.W. Contruction ukarana grzywną

Blisko milion złotych - taką karę ma zapłacić firma deweloperska J.W. Construction. Grzywnę nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za umowy z klientami. Deweloper zobowiązał się do usunięcia z umów niedozwolonych zapisów i podpisania z klientami aneksów. Jednak - mimo deklaracji - tego nie zrobił.

W listopadzie UOKiK sprawdził w jakim stopniu JW Construction wywiązał się ze swoich wcześniejszych uzgodnień z Urzędem. Jak się okazało - niedostatecznie. Deweloper może jeszcze odwołać się od tej decyzji do sądu.

Niedozwolone zapisy

Niedozwolone klauzule dotyczyły m.in. ograniczania odpowiedzialności przedsiębiorcy na wypadek zmiany terminu oddania mieszkania: nie były wyszczególnione wszystkie okoliczności, w jakich mogło to nastąpić.

Ponadto spółka przewidywała rażąco wygórowane kwoty za odstąpienie klienta od umowy: 5 proc. łącznej ceny brutto mieszkania.

Wcześniej spółka zobowiązała się do dobrowolnej zmiany treści zakwestionowanych przez UOKiK postanowień oraz aneksowania wcześniej zawartych umów. Miało to nastąpić do marca br.

Tymczasem w listopadzie kontrola UOKiK stwierdziła, że trzech z czterech klauzul nie zmieniono zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. W związku z tym za niewykonanie decyzji prezes UOKiK nałożyła na J.W. Construction karę w wysokości 997 928 zł (239 173,76 euro). Maksymalna sankcja finansowa w takim przypadku to 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorca może odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

To nie koniec kłopotów dewelopera

Jednocześnie urząd prowadzi obecnie dwa inne postępowania przeciwko J.W. Construction. Pierwsze dotyczy stosowania w umowach notarialnych klauzuli zmuszającej konsumenta do zrzeczenia się roszczeń wynikających z nienależytego wykonania umowy przedwstępnej.

W drugim UOKiK sprawdza, czy przedsiębiorca nie naruszył ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym sugerując, że prezes urzędu zaakceptowała treść aneksów przesyłanych przez spółkę konsumentom. W przypadku potwierdzenia się zarzutów prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane