• rozwiń

Milion funtów kary za skażoną czekoladę

Największa na świecie firma produkująca słodycze Cadbury Schweppes została skazana przez brytyjski sąd na zapłacenie miliona funtów (1,48 mln euro) grzywny za sprzedaż w 2006 roku zakażonej salmonellą czekolady.

Cadbury Schweppes w styczniu ubiegłego roku wykryło w swoich słodyczach śladowe ilości salmonelli, ale dopiero w czerwcu wycofała z rynku brytyjskiego i irlandzkiego ponad milion tabliczek czekolady.

Przeciwko firmie wystąpiły władze miasta Birmingham, gdyż Cadbury Schweppes nie powiadomiło od razu, że ma powody sądzić, iż niektóre jego czekolady są zarażone salmonellą. Z takimi samymi zarzutami wystąpiły władze lokalne pobliskiego miasta Herefordshire.

Powodem wypuszczenia na rynek zatrutej czekolady było rozluźnienie systemu kontroli jakości w firmie. Wskutek tego zachorowały co najmniej 42 osoby.

Firma dopiero miesiąc temu przyznała się do niewłaściwej kontroli jakości.

- Uznaliśmy błędnie, że nie ma zagrożenia dla zdrowia, a tym samym konieczności zgłoszenia sprawy władzom. Przyznajemy, że była to niewłaściwa postawa - napisała firma w komunikacie.

Cadbury musi ponadto zapłacić koszty postępowania sądowego w wysokości 152 tys. funtów (225 tys. euro).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane