• rozwiń

Miliardy i nowe technologie dzięki offsetowi

Miliardy i nowe technologie dzięki offsetowi
Foto: TVN24 Foto: Miliard dzięki offsetowi

Do polskich firm trafią nowe, kosztowne technologie - zapowiada "Rzeczpospolita". Skąd? Dzięki offsetowi. Wartość umów, które rząd podpisze jeszcze w tym roku, sięga miliarda złotych – pisze gazeta.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że w środę umowy offsetowe z polskimi partnerami podpisują m.in. dostawcy silników i elektronicznego wyposażenia do 12 samolotów Bryza, które MON kupuje za 600 mln zł od PZL Mielec.

– Tym razem udało się przeforsować sporo technologicznych projektów – zdradza Hubert Królikowski, dyrektor departamentu offsetowego w resorcie gospodarki. Łączna wartość zawieranych porozumień sięga 250 mln zł. Wartość umów, które zostaną podpisane do końca roku, ma wynieść około miliarda złotych.

Jak wylicza gazeta, w Polsce obecnie realizowanych jest kilkanaście programów o łącznej wartości ok. 9 mld dol. Producent silników Pratt & Whitney (wartość zobowiązań 25,5 mln dol.) zleci m.in. specjalistyczne badania materiałowe inżynierom z warszawskiego Instytutu Lotnictwa. Instytut dzięki offsetowi już stał się znaczącym ośrodkiem badawczym dla światowej awiacji, a teraz jeszcze umocni swoją pozycję.

W Polsce obecnie realizowanych jest kilkanaście programów o łącznej wartości ok. 9 mld dol.

"Rzeczpospolita"

Radiostacje i symulatory

Z kolei amerykański producent samolotowej awioniki Rockwell Collins (zobowiązania offsetowe za 32 mln dol.) dostarczy gdyńskiemu Radmorowi technologie nowych ręcznych radiostacji i innych elektronicznych elementów żołnierskiego wyposażenia. RC dostarczy też do remontujących polskie myśliwce Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy technologie budowy stacji obsługi najnowocześniejszych radiostacji samolotowych.

Amerykanie pomogą też firmie ETC PZL Aerospace Industries z Okęcia w budowie symulatora lotu. Nowe technologie integracji transmisji danych trafią też z RC do Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych - pisze "Rzeczpospolita".

Rakiety i śmigłowce

W tym roku dostęp do nowych technologii obronnych z Zachodu otworzy zbrojeniówce umowa z Thales Nederland. Jej wartość przekroczy 100 mln euro. Holenderski Thales uczestniczy w wyposażaniu najnowszej polskiej korwety Gawron w systemy walki warte 700 mln zł.

Dzięki wsparciu Thalesa w bielskich zakładach włoskiego Avio produkowane będą elementy silnika lotniczego dla najnowszych boeingów. – Offsetowa pomoc w ulokowaniu unikalnej produkcji w kraju to ogromny sukces – mówi "Rzeczpospolitej" Krzysztof Krystowski, prezes Avio Polska.

Dzięki Thalesowi zakłady śmigłowcowe w Świdniku otrzymają kooperacyjne zamówienia na lotnicze konstrukcje do francuskich samolotów ATR.

Będzie więcej?

To nie wszystkie offsetowe projekty - podkreśla gazeta. Rząd chce jeszcze w tym roku podpisać umowę kompensacyjną z norweskim Kongsbergiem D&A, dostawcą pocisków i wyposażenia Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. To projekt za 400 mln zł. Co najmniej o 20 mln euro wzrosną zobowiązania offsetowe włoskiej Oto Melary, dostawcy dodatkowego wyposażenia dla rosomaków. Dzięki nim technologie optyczne i budowy kamer termowizyjnych trafią do warszawskiego Przemysłowego Centrum Optyki.

– Ważne jest nie tylko przejęcie technologii, ale i pozyskanie doświadczeń bezcennych dla moich konstruktorów – podkreśla korzyści prezes PCO Ryszard Kardasz. Aneks offsetowy, zwiększający jej zobowiązania inwestycyjne, negocjuje też fińska Patria.

Od środy wszystkie umowy zawierane będą zgodnie z nową ustawą offsetową, która uzależnia zawarcie kontraktu na dostawy broni od jednoczesnego podpisania zobowiązań kompensujących budżetowy wydatek na import sprzętu - podkreśla "Rzeczpospolita".

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane