• rozwiń
  • WIG20 2185.60 +0.11%
  • WIG30 2474.06 +0.15%
  • WIG 57371.32 -0.08%
  • sWIG80 11436.77 +0.06%
  • mWIG40 3646.01 -0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:28

Dostosuj

Miliardy dla oszukanych przez Madoffa

Poszkodowani w aferze Bernarda Madoffa odzyskają część straconych pieniędzy. Będą one pochodzić z majątku jednego z niewielu tych, którzy na powierzeniu swych kapitałów Madoffowi coś uzyskali. Suma to 7,2 miliardów dolarów.

Mieszkający na Florydzie Jeffry Picower nazywany był w mediach filantropem i biznesmenem. Za życia był największym pojedynczym beneficjentem wypłat z piramidy finansowej Madoffa, choć i w jego wypadku bilans jest ujemny. W chwili śmierci opisywano go jako "bliskiego przyjaciela Madoffa".

W piątek w sądzie na Manhattanie ujawniono ugodę wdowy Barbary Picower z prokuratorem, na mocy której suma 7,2 miliarda dolarów z pozostawionego przez zmarłego majątku trafi na zaspokojenie ofiar afery Madoffa. To najprawdopodobniej najwyższa w historii suma, jaką w podobnym trybie przekazano.

Barbara Picower w przekazanym oświadczeniu zapewniła, że jej mąż nie był "w żaden sposób współwinny" oszustw Madoffa. Jak stwierdziła, przekazana suma to "zwrot co do grosza" wszystkiego, co zmarły uzyskał na inwestycjach u Madoffa.

Jeffy Picower 25 października 2009 roku doznał ataku serca i utonął w basenie swojej rezydencji w Palm Beach na Florydzie. Rodzina oświadczyła, że przed swą śmiercią był w trakcie uzgodnień w kierunku osiągnięcia podobnego porozumienia. Picower także należał do ofiar oszusta: w jego piramidę zainwestował 20 miliardów dolarów.

72-letni obecnie Bernard Madoff odsiaduje obecnie wyrok 150 lat więzienia. Został skazany za zorganizowanie działającej przez dziesięciolecia piramidy finansowej, w której sprzeniewierzył sumę rzędu 65 miliardów dolarów.

Przed tygodniem, dokładnie w drugą rocznicę aresztowania ojca samobójstwo popełnił Mark Madoff. Wraz z bratem Andrew Madoffem pracowali obaj w firmie ojca. Po wybuchu afery znaleźli się w kręgu zainteresowań prokuratury, jednak jak dotąd nie postawiono im żadnych zarzutów.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane