• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Miliardowe straty OFE

Miliardowe straty OFE
Foto: Archiwum TVN24 Foto: Wkrótce pierwsze osoby zaczną pobierać część swoich emerytur z II filaru

Przyszli emeryci oszczędzający w otwartych funduszach stracili w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy 17,7 mld zł. Pogorszenie wyników związane jest ze słabą sytuacją na giełdzie w Warszawie.

Relacja przekazanych pieniędzy przez ZUS do OFE do środków, jakimi dysponują przyszli emeryci, jest najgorsza od 2004 r. - podaje "Gazeta Prawna". W lipcu tego roku na kontach przyszłych emerytów w OFE było 139,2 mld zł, czyli o 27 proc. więcej, niż ZUS przekazał do funduszy. Zyski OFE nie zachwycają, bowiem w październiku ubiegłego roku na kontach przyszłych emerytów była kwota o prawie 50 proc. większa, niż przekazał ZUS.

Winna sytuacja na giełdzie

Pogorszenie wyników OFE wynika przede wszystkim z gorszej niż w zeszłym roku koniunktury na warszawskiej giełdzie. W połowie października ubiegłego roku Warszawski Indeks Giełdowy wynosił ponad 64 tys. punktów. W lipcu tego roku zmniejszył się nawet do 37,5 tys. punktów.

Zmiany

- Obecna sytuacja zdecydowanie potwierdza konieczność wprowadzenia tzw. wielofunduszowości. Rozsądnym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie czterech funduszy o różnym profilu ryzyka, dostosowanym do wieku ich członków - mówi Michał Szymański, wiceprezes Commercial Union PTE.

Propozycje takich zmian opracowała już Komisja Nadzoru Finansowego. Proponuje stworzenie trzech typów funduszy: odpowiadającego obecnej skali ryzyka, o wyższym poziomie ryzyka (przeznaczony dla młodych) i przeznaczony dla osób będących na kilka lat przed emeryturą, polegający na ostrożnym inwestowaniu.

sm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane