• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Miliardowe oszustwa miliardera

Miliardowe oszustwa miliardera
Foto: TVN24 Foto: Stanford do początku tego roku cieszył się nieposzlakowaną opiną

Miliarder Allen Stanford z Teksasu został w piątek oskarżony, wraz z czterema innymi osobami, o oszustwa finansowe na wielką skalę i utrudnianie pracy organom śledczym - poinformował resort sprawiedliwości USA. Grozi mu do 250 lat więzienia.

Sprawa ta dotyczy gigantycznego, trwającego kilkanaście lat procederu, który pozbawił inwestorów 7 miliardów USD.

Prócz Stanforda, 59-letniego popularnego finansisty, przed sądem staną jego wspólnicy: Laura Pendergest-Holt, księgowi Gilberto Lopez i Mark Kuhrt oraz wysokiej rangi urzędnik z Antiguy odpowiedzialny za regulacje finansowe Leroy King (bank Stanforda ma siedzibę na wyspie Antigua).

Ciąży na nich 21 zarzutów, między innymi o podstępne wyłudzenie pieniędzy od inwestorów, fabrykowanie fałszywych sprawozdań finansowych i spisek mający na celu ukrycie defraudacji.

- Spisek był starannie zaplanowany, by prawdziwe informacje (finansowe) nigdy nie ujrzały światła dziennego - powiedział Robert Khuzami z amerykańskiej komisji papierów wartościowych.

Jeżeli Stanfordowi zostaną udowodnione wszystkie zarzuty, grozi mu wyrok do 250 lat więzienia - poinformował zastępca prokuratora generalnego Lanny Breuer podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Piramida przekrętów

Jest to pierwsza duża sprawa karna o oszustwa finansowe pod rządami administracji Baracka Obamy. Stanford usłyszał już także zarzuty w sprawie cywilnej, postawione przez amerykańską komisję nadzoru giełdy (SEC).

Według SEC istotą przestępczej działalności miliardera, którego firma Stanford Financial Group miała centralę na Karaibach (Antigua i Barbuda), była tzw. piramida finansowa.

Miliarder, który ma podwójne obywatelstwo (amerykańskie i Antiguy) nie przyznaje się do winy i zapowiada walkę w sądzie. Zanim komisja papierów wartościowych ujawniła jego wykroczenia, osobisty majątek Stanforda oceniany był przez magazyn "Fortune" na 2,2 mld dolarów.

Stanford w czwartek sam oddał się w ręce FBI.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane