• rozwiń

Miliard życzeń SMS-em i MMS-em

Miliard życzeń SMS-em i MMS-em
Foto: TVN24.pl Foto: Szykuje się SMS-owy rekord

Aż 751 milionów - tyle SMS-ów wysłali w ostatnie Święta Polacy. A przed nami jeszcze Sylwester i Nowy Rok. Zdaniem ekspertów, jeżeli tendencja się utrzyma, w tym roku możemy przekroczyć barierę jednego miliarda.

Klienci PTC wysłali w samą tylko Wigilię 167 mln SMS-ów i 890 tys. MMS-ów. O ile liczba wiadomości tekstowych wzrosła nieznacznie (150 mln przed rokiem), to zadziwia wzrost liczby wiadomości multimedialnych. W zeszłą Wigilię klienci PTC wysłali ich jedynie 570 tys.

Klienci Plusa wysłali w te Święta 103 miliony wiadomości, a sieci Orange - dziewięć mln. W sieci Plus w popołudniowych godzinach Wigili, klienci wysyłali średnio 3100 SMS-ów na sekundę.

Zeszłoroczne 751 milionów wysłanych wiadomości, to prawie dwa razy więcej niż w 2005 roku, zatem dynamika wzrost jest naprawdę ogromna.

Przyczyną popularność SMS-ów jest przede wszystkim ich niska cena i duża wygoda. Elektroniczne wiadomości coraz częściej zastępują tradycyjne kartki pocztowe.

Rekord co rok
Ubiegłorocznym liderem była Polska Telefonia Cyfrowa. Abonenci Ery i Heyah wysłali w sumie około 345 milionów wiadomości. Użytkownicy sieci Orange wysłali 231 milionów SMS-ów, ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Dwukrotny wzrost przesłanych wiadomości - 175 milionów - odnotował również Polkomtel, operator sieci Plus i Sami Swoi. W tym roku do tego towarzystwa dołączy jeszcze Play, który na rynku pojawił się wiosną.

Najwięcej SMS-ów wysyłamy w Wigilię. To najgorętszy pod tym względem dzień w roku. Nawet w Sylwestra i Nowy Rok liczba wysłanych wiadomości jest mniejsza. - W 2006 roku, między godziną 14. a 15. nasi użytkownicy wysyłali 2300 SMS-ów na sekundę - podkreśla w rozmowie z serwisem money.pl Elżbieta Sadowska, rzecznik sieci Plus.

MMS-y wciąż w tyle
Dynamicznie rośnie również liczba wysyłanych w czasie świąt wiadomości multimedialnych MMS. W tym roku by to ponad 250 mln. Ilości są jednak znacznie mniejsze, niż w przypadku wiadomości tekstowych, a różnice między poszczególnymi operatorami nie są tak duże.

Liderami wysyłanych MMS-ów również są abonenci Ery i Heyah. W ubiegłym roku wysłali sobie 1,5 miliona multimedialnych życzeń. Niewiele mniej MMS-ów przesłali abonenci Orange - 1,2 miliona. Przez Plus i Sami Swoi Polacy wysłali takich wiadomości 900 tysięcy.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane