• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Miliard euro strat. Atak suszy na Bałkany

Foto: EPA Foto: Atak suszy zniszczył ogromną część zbiorów

Ponad miliard euro - na tyle szacowane są straty po suszy, która dotknęła tego lata Bałkany. Temperatury w Bośni dochodziły do 41 stopni (rekord od 120 lat). Deszcz tego lata na Bałkanach praktycznie nie padał.

W Bośni straty spowodowane suszą zniszczyły 30-40 procent zbiorów - powiedział AFP Sead Jelec z krajowego zrzeszenia rolników.

Ogólna wartość produkcji rolnej w Bośni wynosi miliard euro. Oznacza to, że straty w rolnictwie szacowane są na 30-40 procent zbiorów, czyli około 300 mln euro.

Sead Jelec z krajowego zrzeszenia rolników w Bośni

- Ogólna wartość produkcji rolnej w Bośni wynosi miliard euro. Oznacza to, że straty w rolnictwie szacowane są na 30-40 procent zbiorów, czyli około 300 mln euro - dodał. Szczególnie duże straty zanotowano w uprawie kukurydzy, sadownictwie i roślinach pastewnych.

Chorwacja też cierpi

W Chorwacji Krajowa Izba Rolnicza oszacowała straty związane z suszą na "ponad miliard kun (134 mln euro)" - podał przewodniczący izby Matija Brloszić.

Stan klęski zanotowano w wielu rejonach Chorwacji, lecz szczególnie ucierpiała Slawonia, która jest głównym terenem rolniczym kraju. - Rolnictwo Sławonii jest praktycznie zdewastowane. Uprawy wiosenne są w katastrofalnym stanie; 60-100 procent jest zniszczonych - dodał Brloszić.

Na 1,5 mln hektarów terenów uprawnych w Chorwacji jedynie 18 tysięcy ha jest nawadnianych.

Serbia straciła miliard

W Serbii straty z powodu suszy w rolnictwie mogą wynieść około miliarda euro. W Wojwodinie na północy kraju, nazywanej "spichlerzem", zniszczona została połowa upraw rolnych. W sumie susza dotknęła ponad milion hektarów.W Kosowie zbiory będą o 20 procent niższe niż wcześniej szacowano - poinformował przewodniczący Izby Handlowej Safeg Rerxhaliu.

Zarówno Kosowo, które importuje około 50 procent żywności, jak i sąsiednia Czarnogóra szczególnie obawiają się znacznego wzrostu cen żywności.

W Macedonii zbiory spadną o jedną piątą.

Kolejny problem - pożary

Na niekorzystną dla rolnictwa pogodę nałożyły się też pożary, które strawiły dziesiątki tysięcy hektarów lasu z powodu wyjątkowo wysokich temperatur w lipcu i sierpniu.

Spadł też poziom wód w rzekach w regionie, a zwłaszcza w Serbii, gdzie w części kraju zagrożone są dostawy wody pitnej.

Obniżają się wody w największych rzekach regionu - Dunaju, Sawie i Cisy, lecz jeszcze żegluga na tych akwenach nie została wstrzymana.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane