• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Miliard dolarów dla głodujących

Dodatkowe 1,2 mld dolarów przeznaczy Bank Światowy na walkę ze światowym kryzysem żywnościowym, zapowiedział prezydent instytucji Robert Zoellick. Część środków trafi bezpośrednio do najbardziej potrzebujących krajów, jednak większość będzie przeznaczona na programy pomocowe, np. dla drobnych rolników.

To, co jest pilne, a przede wszystkim kluczowe, to natychmiastowa odpowiedź na potrzeby ludzi cierpiących przerażającą biedę

Robert Zoellick, prezydent Banku Światowego

Bank Światowy w formie dotacji najbardziej potrzebującym krajom przydzieli 200 mln dolarów. Środki będą pochodzić z przychodów, jakie osiąga oenzetowski Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju. Jak poinformował Zoellick, granty zostały już przyznane Liberii, Republice Dżibuti oraz Haiti (odpowiednio 10, 5, i 10 mln USD). - Bardzo się cieszyłem, mogąc powiedzieć prezydent Liberii, pani Ellen Johnson Sirleaf o tym, co zrobimy dla Afryki teraz, dziś - mówił prezydent Banku. - To, co jest pilne, a przede wszystkim kluczowe, to natychmiastowa odpowiedź na potrzeby ludzi cierpiących przerażającą biedę - tłumaczył Zoellick. Zwrócił on ponadto uwagę, że programy BŚ mają na celu umożliwić afrykańskim rolnikom wyżywienie nie tylko Afryki, ale i ludzi na innych kontynentach.

Programy BŚ

Pozostały miliard dolarów zostanie przeznaczony na pośrednią pomoc potrzebującym.

Rosnące ceny żywności powodują, że zamiast 1 miliarda potrzebujących ludzi, możemy zaraz mieć dwa miliardy

Robert Zoellick, prezydent Banku Światowego

Bank Światowy zamierza m.in. dotować szkolne programy dożywiania dzieci i produkcję żywności poprzez wspomaganie drobnych rolników, sponsorowanie nawadniania pól, a także ich obsiewanie i nawożenie. Instytucja zamierza także wspomóc producentów z biednych krajów, regulując ich zobowiązania podatkowe i dofinansowując inwestycje.

Bank już zapowiedział, że w przyszłym roku na te cele przeznaczy o 50 proc. więcej niż w tym - łącznie 6 mld. Szybko rosnące wydatki mają być odpowiedzią na szybko pogłębiający się problem. - Rosnące ceny żywności powodują, że zamiast 1 miliarda potrzebujących ludzi, możemy zaraz mieć dwa miliardy - zaznaczył prezydent BŚ.

prm/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane