• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Mieszkasz na parterze i nie korzystasz z windy - nie zapłacisz podatku

Pożyczyłeś pieniądze od kolegi? Powinieneś zapłacić podatek Odtwórz: Pożyczyłeś pieniądze od kolegi? Powinieneś zapłacić podatek
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 BiS Foto: Mieszkający na parterze nie płaci podatku, ponieważ nie uzyskują nieodpłatnego świadczenia od spółdzielni mieszkaniowej | Video: Pożyczyłeś pieniądze od kolegi? Powinieneś zapłacić podatek

Lokatorzy, którzy mieszkają na parterze i nie korzystają z windy, nie muszą płacić podatku z tytułu jej użytkowania - poinformowało ministerstwo finansów. Dlatego - jak zaznacza resort - że takie osoby nie uzyskują z tego tytułu tzw. nieodpłatnego świadczenia.

"Lokatorzy, którzy mieszkają na parterze i w związku z tym są zwolnieni z wnoszenia opłat za korzystanie z windy, nie uzyskują nieodpłatnego świadczenia od spółdzielni mieszkaniowej. Tym samym osoby te nie osiągają przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT" - pisze ministerstwo.

Podatek tak czy nie?

W komunikacie czytamy, że "jeśli statut spółdzielni przewiduje, że opłaty za korzystanie z windy dotyczą wyłącznie lokali położonych na piętrach, są to postanowienia generalne".

"Wszystkie osoby, które spełniają określone warunki, czyli w tym przypadku zajmują lokale na parterze, mogą korzystać ze zwolnienia z opłaty za korzystanie z windy. Tego rodzaju bonifikata w opłacie czynszu nie jest więc indywidualna i nie powoduje powstania przychodu" - informuje resort finansów.

Ministerstwo dodaje, że "w najbliższym czasie dokona analizy wskazywanych przez media interpretacji indywidualnych, a w przypadku potwierdzenia ich nieprawidłowości, dokona ich zmian".

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że według interpretacji niektórych urzędów skarbowych lokatorzy, którzy mieszkają na najniższych kondygnacjach i nie płacą za blokowe windy, uzyskują przychód z nieodpłatnych świadczeń, od którego należy zapłacić podatek.

Kiedy jeszcze zapłacimy?

Jak się okazuje inne nieodpłatne świadczenia mogą być objęte podatkiem. Mecenas Grzegorz Baran z Kancelarii Baran & Pluta tłumaczy, że jeśli przykładowo za darmo korzystamy z udostępnionego przez znajomego mieszkania, to według prawa otrzymujemy przychód.

- Jeżeli otrzymujemy coś za darmo i jest to rzeczywiste świadczenie, a niewątpliwie jest tak w przypadku bezpłatnego udostępnienia nieruchomości, to normalnie musielibyśmy zapłacić czynsz najmu. Zatem osoba, która np. nieodpłatnie używa mieszkania odnotowuje przychód - tłumaczy mecenas Grzegorz Baran.

Podobna zasada określa pożyczanie pieniędzy. - W tym przypadku przychodem będą niezapłacone od pożyczki odsetki. Wystarczy, że pożyczymy od kolegi pieniądze, a potem oddamy mu je bez odsetek. Wtedy zarabiamy kwotę odsetek, którą normalnie musielibyśmy uregulować np. w banku - mówi mecenas.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane