• rozwiń
  • WIG20 2178.45 -1.30%
  • WIG30 2476.84 -1.30%
  • WIG 57893.77 -0.95%
  • sWIG80 11662.64 +0.46%
  • mWIG40 3760.36 -1.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:16

Dostosuj

Mieszkanie dla Młodych tylko od dewelopera

Mieszkanie dla Młodych tylko od dewelopera
Foto: TVN24 Foto: Senatorowie chcą, by ustawa obejmowała także mieszkania z rynku wtórnego

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy Mieszkanie dla Młodych. Zakłada ona pomoc państwa młodym osobom w zakupie pierwszego mieszkania lub domu z rynku pierwotnego. Ostatecznie nie przeszła poprawka zakładająca, że wsparcie dotyczyłoby też zakupów na rynku wtórnym.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek opowiedziało się w czwartek 52 senatorów, dziesięciu było przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Celem ustawy jest wsparcie osób do 35. roku życia w zakupie pierwszego nowego mieszkania. O dopłatę będą mogły ubiegać się też osoby, które kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Pomoc od państwa

Zgodnie z przyjętą pod koniec września przez Sejm ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw.

Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje to MdM. Dofinansowanie państwa dotyczyłoby 50 m kw. lokalu.

Wsparcie państwa dla osób budujących dom systemem gospodarczym miałoby polegać natomiast na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy. Zgodnie z ustawą, przyszłoroczne wydatki na wyroby budowlane ponoszone przez pozostałe osoby nie będą już podlegały częściowemu zwrotowi podatku VAT.

Poprawki senatorów

Podczas środowej debaty senatorowie zgłosili poprawki, m.in. zakładające objęcie ustawą rynku wtórnego. W czwartek, przed głosowaniami, senackie komisje: gospodarki narodowej, budżetu i finansów publicznych oraz rodziny i polityki społecznej opowiedziały się jednak za ustawą bez poprawek.

Program MdM ma ruszyć od stycznia 2014 r. Jak mówił wicedyrektor Departamentu Usług Agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs, do współpracy z BGK zgłosiło się 12 banków, za pośrednictwem których będą udzielane kredyty. BGK chce podpisać umowy z minimum 16 bankami.

Białowąs powiedział, że MdM ma trwać do 2018 r., a po ocenie skutków programu przez rząd zostanie rozważona możliwość ewentualnego jego przedłużenia.

W 2014 r. środki na MdM mają wynieść 600 mln zł, w 2015 r. 715 mln zł, w 2016 r. 730 mln zł, w 2017 r. 746 mln zł, a w 2018 r. 762 mln zł. Ustawa wprowadza też limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, które będzie mogło być objęte programem. Są one publikowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane