• rozwiń

Mieszkania za "złotówkę" to fikcja?

Mieszkania za "złotówkę" to fikcja?
Foto: TVN24 Foto: Lokatorów nie stać na wykup swoich mieszkań

Nowe zasady przekształcania mieszkań lokatorskich we własność nie są przestrzegane przez władze wielu spółdzielni - ocenia "Gazeta Prawna".

Część spółdzielców musi bezpodstawnie płacić dużo więcej za uwłaszczenie z powodu niekorzystnych zasad kredytowania budowy ich mieszkań. W najgorszej sytuacji są lokatorzy, którzy ubiegają się o własność mieszkań budowanych w okresie transformacji. Nominalne kwoty umorzenia kredytu przypadające na takie lokale zamiast kilku złotych sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Gazeta podkreśla, że ustawodawca, nowelizując przepisy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie zadbał o interesy wszystkich spółdzielców. Blisko 120 tys. lokatorów zostało niegdyś obarczonych nieuzasadnionymi kosztami inwestycji, jakie przyniósł burzliwy okres transformacji gospodarczej.

Naprawić to może tylko nowelizacja ustawy. Jej projekt jest od ponad roku w Sejmie. Posłowie jednak w gorączce politycznej zapomnieli o tym, co jest ważne dla ich wyborców - konkluduje "Gazeta Prawna".

mpj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane