• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Mieszkania za złotówkę dla milionów

Mieszkania za złotówkę dla milionów
Foto: TVN24 Foto: Nowelizacja ustawy o spółdzielczości

Prawie milion rodzin może skorzystać z prawa wykupu spółdzielczego mieszkania za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Umożliwia to podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zmieniona ustawa przewiduje tanie przekształcenia mieszkań lokatorskich na pełną własność.

W latach 70. i 80. spółdzielnie budowały mieszkania za kredyty, które członkowie spółdzielni spłacali w czynszu. Połowa tego kredytu została umorzona przez państwo względem spółdzielni, ale nie wobec jej lokatorów. Lokatorzy, którzy będą chcieli przejąć mieszkanie na pełną własność - zgodnie z nowelizacją - będą musieli spłacić część umorzonego kredytu po cenie nominalnej, czyli takiej, po której spółdzielnia spłacała kredyt. Taka spłata wyniesie od kilkunastu do kilkuset złotych. Jak mówił podczas prac sejmowych sprawozdawca komisji infrastruktury Grzegorz Tobiszowski z PiS, z takich rozwiązań skorzysta prawie milion rodzin w Polsce.

Nowelizacja przewiduje też, że osoby, które wcześniej wykupiły własnościowe prawo do lokalu, będą mogły przeznaczyć część zapłaconej kwoty na konto przyszłego funduszu remontowego - jeśli walne zgromadzenie członków spółdzielni oceni, że ją stać na takie rozwiązanie.

Zgodnie nowelizacją, członkowie spółdzielni będą mieć prawo wglądu w dokumentację dotyczącą spółdzielni. Sejm przyjął poprawkę, by koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów były ponoszone przez członków spółdzielni, z wyjątkiem statutów i regulaminów - koszty kopii ma tu pokrywać spółdzielnia.

Inna poprawka mówi, że raz na trzy lata spółdzielnie mieszkaniowe będą poddane badaniu lustracyjnemu. Biegli rewidenci będą badać zakres działalności spółdzielni pod względem jej legalności, gospodarności oraz rzetelności.

Spółdzielnie mieszkaniowe, które w dniu 5 grudnia 1990 r. były posiadaczami nieruchomości gruntowej będącej m.in. własnością Skarbu Państwa lub gminy, nabywają własność tej nieruchomości przez zasiedzenie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane