• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Mieszkania dalej tanieją

Mieszkania dalej tanieją
Foto: sxc.hu Foto: W lecie handel mieszkaniami będzie stopniowo zamierał

Indeks cen mieszkań obliczany przez Home Brokers i Open Finance spadł w czerwcu o 1,9 proc. w porównaniu z majem. Autorzy raportu spodziewają się, że w miesiącach letnich liczba transakcji będzie spadać.

Analiza indeksu objęła 16 największych miast Polski. Autorzy raportu wskazali, że w porównaniu do maja ceny transakcyjne wzrosły w siedmiu miastach, a w dziewięciu spadły. W porównaniu z majem ceny spadły m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku. Wzrosły zaś m.in. w Olsztynie, Toruniu, Krakowie, Białymstoku.

"Obserwowany spadek cen, przy stabilnym poziomie liczby transakcji, ma źródło najprawdopodobniej w rosnącej podaży ze strony firm deweloperskich. Według danych GUS, w drugim kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę blisko 22 tys. mieszkań, czyli ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wysyp nowych inwestycji mógł zatem skutecznie zbić cenę lokali mieszkalnych, co wydaje się potwierdzać fakt, że spadki cen dotknęły przede wszystkim największe miasta, gdzie koncentruje się działalność firm deweloperskich" - napisano w komentarzu.

Handel mieszkaniami zamiera w lecie

"Liczba transakcji w czerwcu była wyższa niż w maju, jednak znacząco wyhamowała dynamika wzrostu. Zgodnie z sezonowością na rynku nieruchomości można się spodziewać, że w nadchodzących dwóch letnich miesiącach te odczyty będą na niższych poziomach" - dodano

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane