• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Mieszkania coraz tańsze

Mieszkania coraz tańsze
Foto: TVN24 Foto: Mieszkania tanieją

Trwa przecena na mieszkaniowym rynku wtórnym - informuje "Rzeczpospolita". Ceny spadły już o kilka procent, a ofert sprzedaży wciąż szybko przybywa.

W ostatnim miesiącu średnie ceny wywoławcze mieszkań w Poznaniu spadły już o prawie 3 proc., w Krakowie o 2,4, a w Warszawie, Wrocławiu czy Łodzi ponad 1 proc. – wynika ze wspólnego raportu Szybko.pl i Expandera, o którym pisze "Rzeczpospolita". Spośród największych polskich aglomeracji przeceny nie było jedynie w Gdańsku. Ale tu ceny mocniej spadały we wcześniejszych miesiącach. W efekcie gdańskie mieszkania w porównaniu z rokiem ubiegłym są średnio przecenione o niemal 5 proc.

– To, co dalej będzie się działo z popytem i cenami, zależy głównie od sytuacji z kredytami hipotecznymi i od nastrojów konsumentów. Jeśli popyt będzie wracał powoli, w kolejnych kwartałach możemy mieć spadki o 2–3 pkt. proc. O kilkudziesięcioprocentowych zniżkach nie ma co marzyć – mówi "Rzeczpospolitej" Piotr Sumara, prezes Biura Nieruchomości Północ.

Spokój na rynku

– Oceniając sytuację na rynku nieruchomości w ostatnim miesiącu, można powiedzieć, że w porównaniu z innymi dziedzinami gospodarki panuje tu spokój – komentuje Marta Kosińska, analityk Szybko.pl. – Nie mamy do czynienia z paniczną wyprzedażą ani ze strony deweloperów, ani ze strony inwestorów indywidualnych. To chyba dobrze, bo strach i panika są najgorszymi doradcami – dodaje.

Podkreśla, że ziemia i nieruchomości zawsze uważane były za pewną i bezpieczną lokatę kapitału. – Podobnie jest i teraz, choć trudno rekomendować kupowanie w chwili obecnej, kiedy dalsze spadki cen w ciągu najbliższych miesięcy są wysoce prawdopodobne – uważa Kosińska. Zaznacza jednak, że jest mało prawdopodobne, by ceny spadły do poziomu z połowy 2006 r. (ok. 6,1 tys. zł w Warszawie i Krakowie).

Pośrednicy zgodnie mówią, że ruch na rynku jest niewielki. W efekcie szybko rośnie liczba mieszkań wystawionych na sprzedaż, pozostających w ofercie pośredników. W przypadku Szybko.pl jest to wzrost o 20 proc. w porównaniu z początkiem wakacji. W Biurze Nieruchomości Północ oferta jest dwa razy większa niż przed rokiem.

U dewelopera też taniej

Zresztą i na rynku pierwotnym na klientów czeka coraz więcej lokali. Z danych REAS wynika, że w sześciu największych aglomeracjach pod koniec I kw. tego roku deweloperzy mieli w ofercie nieco ponad 31,6 tys. lokali. Pod koniec III kw. od ręki można było kupić już ponad 38,3 tys. - czytamy w "Rzeczpospolitej".

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane