• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Miesiąc dłużej na odliczenie VAT za auta

Jak odliczyć pełny podatek VAT od zakupu samochodu osobowego? Odtwórz: Jak odliczyć pełny podatek VAT od zakupu samochodu osobowego?
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Posłowie chcą przedłużyć możliwość odliczenia VAT do 1 kwietnia | Video: Jak odliczyć pełny podatek VAT od zakupu samochodu osobowego?

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych chce o miesiąc przedłużyć możliwość odliczenie pełnego VAT od samochodów. To wbrew stanowisku rządu, który chciał, by te przepisy obowiązywały tylko do 1 marca, a nie 1 kwietnia, jak sugerują posłowie.

Zgodnie z rządowym projektem firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z autem (samochód do 3,5 tony - red.). Będzie tak, jeżeli auto jest wykorzystywane do celów służbowych i prywatnych.

Projekt zakłada także, że pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Rząd chciał, by przepisy weszły w życie od 1 marca.

Posłowie wbrew rządowi

Podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych posłowie przegłosowali poprawkę do rządowego projektu ustawy. Zdaniem polityków jednolite zasady powinny obowiązywać w całym pierwszym kwartale tego roku, a nowe dopiero od następnego.

Sejm ma głosować nad ustawą na posiedzeniu plenarnym w piątek. Jeśli większość zaakceptuje zamiany, odliczenie pełnego VAT będzie możliwe bez dodatkowych formalności miesiąc dłużej niż planowano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane