• rozwiń
  • WIG20 2184.93 -1.01%
  • WIG30 2483.35 -1.04%
  • WIG 57866.65 -0.99%
  • sWIG80 11650.34 +0.35%
  • mWIG40 3764.32 -1.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:58

Dostosuj

Mierzeja Wiślana drugą Rospudą?

Mierzeja Wiślana drugą Rospudą?
Foto: TVN24 Foto: Kanał przez Mierzeję stanie się prawdopodobnie nowym przedmiotem ekologicznego sporu

Rząd Jarosława Kaczyńskiego zaakceptował we wtorek kosztujący 400 mln zł program budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Przyszły rząd zapowiada, że przyjrzy się projektowi, ale nie wyklucza jego kontynuowania. Protesty zapowiadają za to ekolodzy.

- Byli tacy, którzy sądzili, że tego nie zrobimy, że będziemy w dalszym ciągu przyjmować sytuację, w której można nie przestrzegać przyjętych zobowiązań. Tak nie będzie - mówił o planowanym przekopie przez Mierzeję Wiślaną w pobliżu Krynicy Morskiej premier Jarosław Kaczyński.

Rosyjska blokada

Decyzja o budowie kanału jest czysto polityczna. Będę pisać do nowego rządu, do Komisji Europejskiej, do mediów, gdzie się da, żeby przekopu nie robić. Jeśli rząd nie posłucha ekologów, będzie miał "drugą Rospudę".

prof. Maciej Gromadzki, ekolog z Gdańska

Rosjanie od lat - tuż przed sezonem letnim - wprowadzają blokadę żeglugi z Zatoki Wiślanej na pełne morze przez jedyną drogę przez Cieśninę Pilawską. Tym razem, po tym jak wprowadzili blokadę w maju ub. roku, nie zawiesili jej i trwa ona do dziś. Bezskuteczne okazały się naciski polskiego MSZ. B. minister gospodarki morskiej z LPR Rafał Wiechecki planował, że przekop mierzei zostanie przeprowadzony za unijne fundusze. Projekt wpisano nawet do unijnego programu "Infrastruktura i środowisko", ale wypadł z niego po odejściu Wiecheckiego.
Wtorkową uchwałą rząd zdecydował, że przekop sfinansowany zostanie z budżetu, co ma gwarantować przeprowadzenie inwestycji. Całość ma kosztować 417,2 mln zł.

Ekolodzy:To skandal!

Rząd podjął decyzję w przedostatnim dniu rządzenia, więc trzeba będzie się jej szczególnie przyjrzeć. Warto rozważać koncepcję przekopu z uwagi na ciągłą blokadę żeglugi po Zalewie przez Rosjan, ale z drugiej strony to nie może być jedyny argument.

Marek Sawicki, kandydat na ministra rolnictwa

- To skandaliczny wybieg rządu, bo Komisja Europejska na przekop na pewno nie dałaby ani centa - ocenia prof. Maciej Gromadzki, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Ochrony Przyrody w Gdańsku, autorytet ekologów. Prof. tłumaczy, że cała Mierzeja Wiślana to obszar należący do europejskiej "Natury 2000", a inwestycja nie ma dobrego uzasadnienia ekonomicznego i jest antyekologiczna.
- To decyzja czysto polityczna. Będę pisać do nowego rządu, do Komisji Europejskiej, do mediów, gdzie się da, żeby przekopu nie robić - zapowiada prof. Gromadzki. - Jeśli rząd nie posłucha ekologów, będzie miał "drugą Rospudę".

Przeciwne przekopowi są również władze Krynicy Morskiej, które obawiają się, że przez kanał ta turystyczna miejscowość zostanie odcięta od lądu i straci turystów.

A jednak się przekopie?

- Rząd podjął decyzję w przedostatnim dniu rządzenia, więc trzeba będzie się jej szczególnie przyjrzeć - mówi Marek Sawicki z PSL typowany na przyszłego ministra rolnictwa. - Warto rozważać koncepcję przekopu z uwagi na ciągłą blokadę żeglugi po Zalewie przez Rosjan, ale z drugiej strony to nie może być jedyny argument. Muszą być uzasadnienia ekonomiczne i pozytywna ocena oddziaływania na środowisko. Uchwały rządowe można realizować, ale można też uchylić.

Zadowolony jest z kolei lewicowy prezydent Elbląga Henryk Słonina. - To bardzo dobra wiadomość dla naszego regionu. Kluczowa dla naszego portu i całego przemysłu. Na pewno przyczyni się do spadku bezrobocia i rozwoju - mówi.

Roboty mają się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć w 2013. Wykonawcą ma być konsorcjum, w skład którego wchodzą: Urząd Morski w Gdyni, wojewodowie pomorski i warmińsko-mazurski, zarząd województwa warmińsko-mazurskiego, miasto i gmina Elbląg, zarząd Portu Morskiego "Elbląg", gmina Sztutowo i Komunalny Związek Gmin Nadzalewowych.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane