• rozwiń

Miejskie ulice zyskają status dróg krajowych. Aby usprawnić ruch

Miejskie ulice zyskają status dróg krajowych. Aby usprawnić ruch
Foto: skanska.pl Foto: Zmiany mają na celu usprawnienia ruchu i poprawę życia mieszkańców oraz ochronę zabudowy w mieście

Fragmenty dróg w Piotrkowie Trybunalskim, Toruniu, czy w Rzeszowie staną się drogami krajowymi - wynika z projektu rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju. Ma to na celu usprawnienie ruchu.

Projekt rozporządzenia w sprawie zaliczenia tych dróg do kategorii dróg krajowych został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Miasta działają

"Zmiany mają na celu usprawnienia ruchu i poprawę życia mieszkańców oraz ochronę zabudowy w mieście w związku z zapewnieniem skomunikowania drogi ekspresowej i autostrady z istniejącą siecią dróg krajowych i drogowymi układami miejskimi oraz w związku z koniecznością zapewnienia spójności sieci dróg krajowych" - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Drogi awansują

Zgodnie z propozycją do kategorii dróg krajowych zostanie zaliczony odcinek drogi gminnej - ul. Miast Partnerskich (od ul. Rakowskiej do ul. Sulejowskiej) w Piotrkowie Trybunalskim - w ciągu drogi krajowej nr 12, odcinek drogi w ciągu drogi krajowej nr 63 zgodnie z proponowaną zmianą jej przebiegu po przewidywanym włączeniu do sieci dróg krajowych odcinka nowo wybudowanej - w trakcie realizacji drogi ekspresowej S8 - obwodnicy miejscowości Zambrów (województwo podlaskie).

Kolejne fragmenty to odcinek drogi powiatowej w Toruniu w ciągu drogi krajowej nr 91, odcinek drogi

powiatowej - al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w Rzeszowie - w ciągu drogi krajowej nr 97 oraz odcinek drogi gminnej - od węzła Świebodzin Północ do węzła Świebodzin Południe na drodze ekspresowej S3 w celu skomunikowania z istniejącą drogą krajową nr 92.

Lepsza komunikacja

W uzasadnieniu napisano, że zgodnie z ustawą o drogach publicznych, pozbawienie drogi dotychczasowej kategorii - z wyjątkiem przypadku wyłączenia drogi z użytkowania - jest możliwe jedynie w sytuacji jednoczesnego zaliczenia tej drogi do innej kategorii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane