• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Miedziowy potentat posprząta po sobie i po innych

Miedziowy potentat posprząta po sobie i po innych
Foto: TVN24 Foto: Zużyty sprzęt musi trafić do powtórnego przerobu - nie na wysypisko

W okolicach Lubina powstanie zakład recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Inwestorem jest spółka należąca do KGHM Polska Miedź, a zakład za ok. 15 mln zł. ma być uruchomiony w drugiej połowie przyszłego roku.

Zakład ma zajmować się recyklingiem drobnego sprzętu RTV i AGD jak: żelazka, czajniki, drukarki, czy sprzęt CD. Inwestorem jest spółka KGHM Ecoren. Wydajność instalacji ma sięgać tysiąca ton urządzeń miesięcznie. Firma liczy też na możliwość wykorzystywania części odzyskanych materiałów w hutach KGHM Polska Miedź SA.

KGHM Ecoren SA to spółka z grupy kapitałowej Polskiej Miedzi. Do grudnia 2006 r. działała pod nazwą KGHM Metale DSI.

Przetarg na montaż i dostarczenie linii produkcyjnej do rozdrabniania urządzeń i separacji poszczególnych materiałów ma odbyć się jeszcze w październiku.

Ściągamy od Szwecji

Część rozwiązań dotyczących recyklingu w zakładzie Ecorenu będzie podobna do tych zastosowanych w hucie miedzi Rönnskar Smelter w północnej Szwecji, należącej do koncernu Boliden. Wiosną tego roku przedstawiciele KGHM Ecoren wizytowali hutę i współpracujący z nią zakład recyklingu zużytego sprzętu.

Według założeń Unii Europejskiej do końca 2008 r. Polska powinna zebrać w przeliczeniu na jednego mieszkańca 4 kg odpadów powstałych z urządzeń elektrycznych i elektronicznych, czyli 152 tys. ton zużytego sprzętu.

Tymczasem w 2007 r. – według danych z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - zebranych zostało jedynie 27 tys. ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego - czyli w przeliczeniu na jednego Polaka 0,71 kg.

kap/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane