• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Miedwiediew "czyści" firmy z ministrów Putina

- Premier Władimir Putin ma czas do 1 lipca na "zainicjowanie" odwoływania ministrów z rad nadzorczych firm państwowych - zapowiedział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Słowa te znów podsyciły spekulacje na temat rzucenia przez prezydenta wyzwania swemu mentorowi przed wyborami prezydenckimi w marcu 2012 roku.

- Rząd powinien zainicjować podjęcie w tym półroczu przez zgromadzenia akcjonariuszy podstawowych koncernów decyzji o zamianie branżowych ministrów i wicepremierów na niezależnych dyrektorów - oświadczył Miedwiediew.

Listę 17 przedsiębiorstw, z których rad nadzorczych mają odejść wicepremierzy i ministrowie, opublikowano na stronie internetowej Kremla. Znaleźli się na niej wicepremierzy - Wiktor Zubkow (Gazprom, Rosagroleasing), Igor Sieczin (Rosnieft, Inter RAO, OSK i Rosnieftiegaz), Aleksiej Kudrin (bank VTB, Agencja Ubezpieczeń Wkładów), a także ministrowie: obrony - Anatolij Sierdiukow (Oboronserwis), energetyki - Siergiej Szmatko (RusHydro, FSK, Transnieft, Gazprom), transportu - Igor Lewitin (Aerofłot, Szeremietiewo), rolnictwa - Jelena Skrynnik (Zjednoczona Kompania Zbożowa), łączności i środków przekazu - Iwan Szczegoliew (Inwestycyjna Kompania Łączności, telewizja Kanał Pierwszy).

Z kolei Putin stoi na czele rady dyrektorów we Wnieszekonombanku (WEB), należącym w 100 proc. do państwa.

Pokazu siły ciąg dalszy?

Zdaniem mediów, inicjatywa Miedwiediewa uderza jednak głównie w Sieczina, jednego z najbardziej zaufanych współpracowników Putina i głównego wykonawcę jego polityki energetycznej. Ten były oficer KGB jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Rosji. To w jego rękach skupione są dźwignie zarządzania sektorem naftowym i gazowym. Jest on uważany za przywódcę kremlowskich jastrzębi.

Dziennikarze zwracają też uwagę, że dwaj najważniejsi ludzie w kraju wspólnie rządzą Rosją od czasu, gdy w 2008 roku Miedwiediew zastąpił Putina na urzędzie prezydenta, ale to obecny premier jest powszechnie uważany za silniejszego z nich dwóch. Obaj zapowiadali też, że wspólnie zdecydują, który z nich wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Analitycy różnią się w ocenach powagi rozdźwięków, jakie zauważono między Miedwiediewem a Putinem.

30 marca, podczas zorganizowanej w Magnitogorsku narady, poświęconej modernizacji gospodarki i poprawie klimatu inwestycyjnego w Rosji, Miedwiediew polecił rządowi, by ten do końca czerwca wymienił wicepremierów i ministrów w radach dyrektorów kontrolowanych przez państwo koncernów na niezależnych dyrektorów.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane