• rozwiń
  • WIG20 2202.91 -1.30%
  • WIG30 2505.60 -1.03%
  • WIG 56329.01 -0.94%
  • sWIG80 10835.39 +0.11%
  • mWIG40 3874.07 -0.13%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Mieczysław Wilczek nie żyje. Zmarł ostatni minister przemysłu PRL

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Nie żyje Mieczysław Wilczek, były minister przemysłu w ostatnim rządzie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Twórca słynnej tzw. Ustawy Wilczka i popularnego proszku do prania IXI 65 zmarł w środę 30 kwietnia w Warszawie. Miał 82 lata.

Z wykształcenia był chemikiem i prawnikiem, a z zawodu przedsiębiorcą. Wilczek był autorem wielu patentów z chemii, w tym słynnego proszku do prania IXI 65. Pełnił też funkcję ministra przemysłu w latach 1988-89 w ostatnim rządzie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Słynna ustawa

W najnowszej historii Polski zapisał się ustawą o działalności gospodarczej (23 grudnia 1988 roku) zwaną powszechnie Ustawą Wilczka. Przywróciła w naszym kraju wolność gospodarczą i była konstytucją polskiej przedsiębiorczości. Jej fundamentalną zasadą było „Co nie jest zakazane jest dozwolone”.

Nowe prawo uwolniło energię milionów Polaków, którzy w niedługim czasie założyli ok. dwa miliony firm. Polska stała się miejscem „kontrrewolucji straganów” od których zaczynali startujący przedsiębiorcy. W ciągu kilku lat nowe, małe firmy stworzyły blisko sześć milionów nowych miejsc pracy.

Po zmianach ustrojowych wycofał się z życia politycznego. Powrócił do działalności gospodarczej i został udziałowcem grupy przedsiębiorstw Polish Farmeat. Prowadził też Kancelarię Lobbyingową w Warszawie i zasiadał w radzie nadzorczej Mostostal Warszawa. W 1990 roku został laureatem Nagrody Kisiela. Wielokrotnie znajdował się na liście 100 najbogatszych Polaków według tygodnika "Wprost".

Zobacz słynną tzw. Ustawę Wilczka

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane