• rozwiń
  • WIG20 2160.88 +0.28%
  • WIG30 2447.15 +0.30%
  • WIG 56990.33 +0.37%
  • sWIG80 11483.14 +0.28%
  • mWIG40 3641.74 +0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:52

Dostosuj

Microsoft wesprze Murdocha w walce z Googlem?

Microsoft wesprze Murdocha w walce z Googlem?
Foto: TVN24.pl Foto: Murdoch grozi zniknięciem z Google'a

Rupert Murdoch znalazł sojusznika w walce z darmowym udostępnianiem swoich płatnych usług przez Google. Medialny magnat zrozumienie znalazł... w Microsofcie. Chodzi o opracowanie takiego rozwiązania, które pozwoli zachować serwisom płatną opcję, nie wykluczając ich jednocześnie z wyszukiwarek Google - donosi internetowe wydanie dziennika "Financial Times".

Inicjatywa wspólnego poszukiwania wyjścia z tej trudnej sytuacji wyszła od medialnego giganta, News Corp - właściciela m.in. amerykańskiego "Wall Street Journal", brytyjskich "The Times" i "The Sun", czy telewizji Fox. Murdoch od miesięcy głośno mówi o tym, że informacje w internecie nie mogą być dostępne za darmo. a wyszukiwarki internetowe - czyli głównie Google - oskarżał o pasożytowanie na mediach tworzących informacje. Groził też wycofaniem należacych do swojego koncerny serwisów z wyszukiwarki Google.

Według osoby zbliżonej do sprawy, rozmowy przedstawicieli spółek Murdocha z Microsoftem są na razie we wstępnej fazie. Same firmy odmawiają komentarza w tej sprawie.

Jak twierdzi "Financial Times", Microsoft - właściciel m.in. konkurencyjnej wobec Google wyszukiwarki internetowej Bing - zamierza nakłaniać innych znaczących wydawców on-line, by usunęli swoje serwisy z wyszukiwarek rywala. Jednocześnie Microsoft miał wyrazić opinię, że właściciele wyszukiwarek powinni płacić za "wartość dodaną" indeksowanych przez siebie stron

Gazeta uznaje to za bezpośredni atak Microsoftu na Google, zwiększający naciski, mające skłonić go do płacenia za treści.

Tymczasem - jak donosi "FT" - w ostatni weekend Google obniżył stopień ważności pochodzących z gazet informacji, co powoduje, że lądują one niżej w wynikach wyszukiwania. Szef brytyjskiego oddziału Google Matt Brittin stwierdził, że Google nie potrzebuje treści informacyjnych, by przetrwać. - Pod względem ekonomicznym to nie jest duża część naszej działalności - tłumaczył.

Tymczasem szed News Corp, Rupert Murdoch zapowiedział, że użyje wszelkich, zgodnych z prawem metod, by zapobiec "kradzieży historii" opisywanych w jego gazetach.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane