• rozwiń

Microsoft skazany przez Chińczyków

Microsoft skazany przez Chińczyków
Foto: Microsoft Foto: Nie było tak zupełnie "Pro"?

Zazwyczaj to Chińczycy są oskarżani o kradzież własności intelektualnej. Tym razem to jednak oni są górą: chiński sąd nakazał gigantowi komputerowemu Microsoft zaprzestania sprzedaży systemu Windows z wbudowaną chińską czcionką. Sędziowie uznali, że Microsoft użył jej bezprawnie.

Pekiński sąd wziął stronę rodzimej, chińskiej firmy Zhongyi Electronic, która opracowała czcionkę i zarzuciła amerykańskiemu gigantowi jej bezprawne używanie.

Chińska firma utrzymuje, że licencję na czcionkę sprzedała Microsoftowi

do użytku jedynie w Windows 95. Tymczasem Microsoft używał jej w kolejnych wersjach systemu: Windows 98, 2000, 2003 i XP.

I właśnie wstrzymanie sprzedaży tych wersji w Chinach nakazał sąd. Nie wiadomo, jak wielu egzemplarzy oprogramowania może dotknąć wyrok, ale z pewnością będzie to cios dla Microsoftu, dla którego chiński rynek jest prawdziwą żyłą złota.

Gigant z Redmond nie składa jednak broni i już zapowiada, że od orzeczenia sądu będzie się odwoływał. - Microsoft szanuje prawa do własności intelektualnej. Własności intelektualnej stron trzecich używamy jedynie, kiedy mamy do tego prawo - przekonuje firma w oświadczeniu.

Chińczycy triumfują

Według prawnika reprezentującego Zhongyi Electronic, wyrok sądu pokazuje, że "Chiny, jakkolwiek wciąż kraj rozwijający się, podejmuje pozytywne kroki by chronić prawa do

własności intelektualnej".

Specjaliści w tej dziedzinie podkreślają zaś, że wyrok w sprawie Microsoftu to dopiero początek chińskiej walki o uznanie rodzimych patentów. Według Michaela Velli z pracującej w Chinach kancelarii Morrison & Foerster LLP, coraz więcej chińskich firm będzie decydowało się na sądową walkę o własność intelektualną.

- Widzieliśmy to na Tajwanie. Najpierw tajwańskie firmy były zawsze w defensywie, a w ostatnich latach widzimy coraz więcej spraw w sądach - tłumaczy Vella.

mtom/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane