• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Microsoft skarży się na Google - do Brukseli

Microsoft skarży się na Google - do Brukseli
Foto: TVN24.pl Foto: Microsoft pozywa Google do organów antymonopolowych Unii Europejskiej

Microsoft złożył do Komisji Europejskiej przeciw pozew Google. Koncern a Redmond uważa, że konkurent łamie zasady konkurencji i wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku wyszukiwarek internetowych.

Według Microsoftu, Google miałoby utrudniać dostęp do nabytego w 2006 roku serwisu YouTube innym niż własna wyszukiwarkom, a w szczególności należącej do Microsoftu wyszukiwarce Bing. Ma to powodować, że indeksowanie materiałów wideo w Bingu mocno kuleje.

Gigant z Redmod twierdzi, że Google uniemożliwia tez poprawne wyświetlanie YouTube na urządzeniach z systemem Windows Phone, samemu jednocześnie wspierające powstanie bogatej aplikacji dla konkurencyjnego Androida. To, że iPhone'y też nie mają problemów z dostępem do YouTube Microsoft tłumaczy tym, że Apple nie ma swojej wyszukiwarki.

Microsoft ma też zarzuty ws. reklam online i usługi AdSense: Google ma ograniczać dostęp reklamodawców do należących do nich danych statystycznych i w ten sposób utrudniać im możliwość realizacji kampanii reklamowych u innych dostawców - na przykład w usłudze adCenter Microsoftu.

Kolejny zarzut dotyczy niedozwolonych warunków wyłączności w zawieranych umowach, co ma powodować, iż większość "wiodących europejskich witryn" nie może używać na swoich stronach wyszukiwarki innej niż Google. To ma uniemożliwiać Microsoftowi promowanie własnych usług takich jak Hotmail czy Skydrive u europejskich operatorów telekomunikacyjnych, bo te usługi są połączone z wyszukiwarką Bing.

Microsoft podejrzewa też konkurenta o stosowanie nieuczciwych algorytmów wyświetlania reklam. Nie opisuje tego zarzutu bliżej, ale ma przedstawić Komisji Europejskiej „wnikliwą analizę grupy ekspertów”.

Google odpowiedziało już, że krok rywala nie dziwi spółki, a koncern chętnie złoży wyjaśnienia.

W przeszłości to wobec Microsoftu Komisja Europejska prowadziła dochodzenia w sprawach o naruszanie zasad konkurencji. Chodziło m.in. o faworyzowanie programu Windows Media Player jako odtwarzacza streamingu wideo, czy integrację przeglądarki Internet Explorer z systemem Windows. W wyniku tego ostatniego postępowania Microsoft zobowiązał się do usunięcia ze sprzedawanych w Europie kopii systemu Windows przeglądarki Internet Explorer i umożliwienia użytkownikom instalacji przeglądarek dowolnego producenta.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane