• rozwiń
  • WIG20 2226.12 -0.35%
  • WIG30 2526.23 -0.21%
  • WIG 58749.51 0.00%
  • sWIG80 11612.30 +0.35%
  • mWIG40 3769.90 +0.61%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:22

Dostosuj

Temat: Zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi

Miażdżący raport o Soczi. "Zyskają tylko korporacje"

Foto: PAP/EPA Foto: W większości branż skutki organizacji igrzysk będą jednorazowe

Soczi i Region Krasnodarski skorzystały na inwestycjach związanych z igrzyskami olimpijskimi, ale po nich mogą mieć problemy finansowe - uważa agencja Moody's. Jej zdaniem ta impreza nie da rosyjskiej gospodarce pozytywnego impulsu.

W specjalnym raporcie dotyczącym długoterminowych skutków zimowych igrzysk w Rosji, Moody's pisze, że wcale nie jest przesądzone, iż organizacja imprezy będzie miała pozytywny wpływ na rosyjskie firmy. Agencja podkreśla, że jest mało prawdopodobne, iż w 2014 r. wystąpi pozytywny impuls makroekonomiczny w rosyjskiej gospodarce.

Moody's zwraca uwagę, że w trakcie samych igrzysk niektóre sektory, jak np. spożywczy czy logistyczny mogą odnotować wzrost, ale w większości branż skutki organizacji igrzysk będą jednorazowe.

Kosztowny "jeden raz"

Analitycy agencji wskazali, że Soczi i Kraj Krasnodarski skorzystały wprawdzie z rządowych funduszy pompowanych w region, ale po olimpiadzie będą musiały utrzymać ogromnie kosztowną sportową infrastrukturę.

Nie jest pewne też - jak oceniają analitycy agencji - czy inwestycje wpłyną na zwiększenie dochodów z turystyki. Moody's zwrócił uwagę, że negatywne informacje związane z organizacją zmagań sportowców w Rosji i reputacją tego kraju ograniczą korzyści.

Kłopoty banków

 

Jedynymi gospodarczymi beneficjentami igrzysk będą wielkie korporacje międzynarodowe i sponsorzy olimpiady, tacy jak Procter & Gamble, czy General Electric.

Agencja Moody's

Reuters wskazuje, że prezydent Rosji Władimir Putin zaryzykował swój osobisty i polityczny prestiż, by jego kraj mógł zorganizować igrzyska. Przeznaczył też ogromne sumy, by czarnomorski, dawno wyblakły kurort przynosił znaczne dochody z turystyki, ciągnąc za sobą cały region.

Moody's uważa, że igrzyska nie będą miały wpływu na wiarygodność kredytową Rosji, mimo że spodziewa się presji fiskalnej na Soczi i Kraj Krasnodarski już po olimpiadzie. Jego analitycy oceniają, że rosyjskie banki państwowe, które zainwestowały w Soczi lub były kredytodawcami na potrzeby rozbudowy tamtejszej infrastruktury, mogą obserwować negatywny wpływ na ich rating kredytowy.

Moody's: tylko sponsorzy zyskają

Zdaniem ekonomistów, praktycznie "jedynymi gospodarczymi beneficjentami igrzysk będą wielkie korporacje międzynarodowe i sponsorzy olimpiady, tacy jak Procter & Gamble czy General Electric".

Reuters zauważa, że raport jest niekorzystny dla Putina, który chciał przy okazji olimpiady pokazać Rosję jako nowoczesne państwo. Przy niesłabnącej krytyce związanej z nieprzestrzeganiem praw człowieka w Rosji sukces ekonomiczny byłby rekompensatą za złą prasę w okresie poprzedzającym imprezę.

Na potrzeby igrzysk zbudowano: Stadion Olimpijski, pałac lodowy dla zawodników łyżwiarstwa figurowego i short tracku, dużą i małą arenę lodową dla hokeistów, stadion łyżwiarstwa szybkiego, halę do curlingu, a także ośrodek dla zawodów biathlonowych i w biegach narciarskich, dwie skocznie narciarskie, ośrodek dla alpejczyków, tor saneczkowo-bobslejowy i park snowboardowy. Według obserwatorów przygotowanie igrzysk kosztowało nawet 50 mld dolarów.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew nakazał rządowi przedstawienie planu wykorzystania obiektów wybudowanych na olimpiadę po zakończeniu zmagań sportowych. Część z nich ma pełnić funkcję centrów handlowych i konferencyjnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane