• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Miała płacić Bruksela - zapłacą kierowcy?

Miała płacić Bruksela - zapłacą kierowcy?
Foto: TVN24 Foto: Do tej pory punkty poboru opłat znaliśmy z nielicznych autostrad pryewatnych

Wprowadzenie poboru opłat na niektórych drogach zmniejszy unijne dotacje - zapowiada "Puls Biznesu". Rząd Donalda Tuska wprowadza myto za przejazd wieloma drogami od lipca tego roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowała na 1 lipca początek działania elektronicznego systemu poboru opłat od pojazdów ciężarowych. Chce także postawić nowe bramki do płacenia na autostradach dla pozostałych aut, w tym osobowych. W wielu miejscach punkty poboru już stoją.

Jak jednak pisze "PB", jeżeli do budowy drogi przyczyniły się środki z Unii, to przez pierwszych pięć lat nie można pobierać opłat za przejazd po niej. W przeciwnym razie trzeba część pieniędzy zwrócić. Niektóre drogi - np. autostrada z Konina do Strykowa pod Łodzią - mają już ten okres za sobą, inne ukończono całkiem niedawno.

Rozpisany obecnie przetarg ma wyłonić firmę, która wykona szczegółowe obliczenia, co się bardziej opłaca: rezygnacja z części unijnych pieniędzy czy ewentualne przesuniecie terminu rozpoczęcia płatnych przejazdów na poszczególnych odcinków. Będzie to dotyczyło także dróg już ukończonych, za które wpłynęły lub napływają refundacje.

Być może część z tych dopłat zostanie zwrócona albo przesunięta na inne projekty - jeśli Unia się na to zgodzi.

Cała dostępna pula funduszy unijnych na projekty drogowe, nie ulegnie zmianie i będzie wykorzystana przed terminem - zapewnia w "Pulsie Biznesu" rzecznik GDDKiA.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane