• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Miała być zapaść, będzie wzrost

Miała być zapaść, będzie wzrost

- W I kwartale wzrost PKB wyniesie ok. 1 proc., a w całym 2009 roku PKB Polski będzie dodatni - powiedział w TVN CNBC Biznes Michał Boni, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego zdaniem to wynik całkiem dobry zwłaszcza, że wiele osób sądziło, że będzie to kwartał największego załamania w gospodarce.

- Wszystko wskazuje na to że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale wyniesie około 1 proc. Część osób się spodziewała, że to będzie kluczowy kwartał zapaści i załamania - powiedział Boni w TVN CNBC Biznes. Chociaż to wynik bardzo dobry w porównaniu z prognozami dla innych europejskich gospodarek, które głównie się kurczą, to jednak nieco mniejszy niż ten, który prognozowano wcześniej.
Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej szacowała niedawno wzrost kwartalnego PKB na ok. 1,5 proc. Podobnie prognozował także wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Rok z niespodzianką

Przewidywania ministra Boniego, podobnie zresztą, jak innych członków rządu, rozmijają się z tym, co prognozuje dla Polski Komisja Europejska, która szacuje w tym roku spadek naszego PKB o 1,4 proc.

We wtorek wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld zapewnił, że rząd nie pracuje nad zmianą prognozy PKB na 2009 rok.

- Chcemy poczekać do zakończenia I półrocza i jego oceny tak, żebyśmy mieli naprawdę wiarygodny fundament do tworzenia konkretnych rozwiązań. Jeszcze w styczniu prognozowano dla Polski wzrost 2-procentowy, teraz prawie 2-procentowy spadek - więc widzimy, że w jednej instytucji różnice prognoz są horrendalne. Rząd nie powinien co miesiąc majstrować przy budżecie - zaznaczył Szejnfeld.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane