• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Miał zastąpić Tricheta, będzie nadzorował UBS

Miał zastąpić Tricheta, będzie nadzorował UBS
Foto: Wikipedia. licencja GNU Foto: Axel Weber nie przestaje zaskakiwać

Był szefem Bundesbanku, niemiecka kanclerz forsowała go na nowego prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Jeszcze nim został wybrany poróżnił się z członkami władz tej instytucji, po czym z hukiem oddał tekę prezesa niemieckiego banku centralnego. Teraz sprawił kolejną niespodziankę: ma zostać członkiem rady dyrektorów największego szwajcarskiego i drugiego w Europie banku UBS.

Axel Weber na kolejnym zebraniu akcjonariuszy UBS w przyszłym roku zostanie wybrany do rady dyrektorów banku - podał bank. Weber przez rok ma być wiceszefem rady, a później zastąpić jej odchodzącego przewodniczącego Kaspara Villigera, dodano.

- Cieszę się, że nominacja Axela Webera wzmacnia o silną osobowość międzynarodowego formatu naszą Radę - stwierdził dotychczasowy przewodniczący Villiger.

- Jestem przekonany, że jego doświadczenie i zdolności okażą się niezwykle cenne dla UBS - chwalił następcę.

Media spekulowały ostatnio, że Weber ma zostać następcą Josefa Ackermanna jako szefa komercyjnego Deutsche Banku. Tym bardziej zaskakująca jest informacja o nominacji w UBS.

Miał zastąpił Tricheta, przyniósł porażkę Merkel

Axel Weber od 2004 roku był prezesem Bundesbanku - czyli niemieckiego banku centralnego. Kanclerz Angela Merkel niemal rok lansowała jego kandydaturę na stanowisko szefa Europejskiego Banku Centralnego, zwalniane w październiku przez Jeana-Claude Tricheta. Jednak "jastrzębie" poglądy Webera poróżniły go z dotychczasowym prezesem EBC. Weber deklarował zdecydowaną walkę z inflacją i publicznie sprzeciwiał się kupowaniu przez Europejski Bank Centralny rządowych papierów dłużnych, co bank pod rządami Tricheta czynił regularnie.

Wszystko to wywołało niechęć wielu rządów krajów strefy euro, Weber w lutym tego roku uznał więc, że w tej sytuacji nie powinien ubiegać się o prezesurę EBC. W konsekwencji postanowił też odejść i z Bundesbanku. Było to dużym ciosem dla polityki kanclerz Merkel. Prezesem EBC wybrano zaś niedawno Włocha Mario Draghi.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane