• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Miał szanse zastąpić Bernankego. Obama przyjął jego rezygnację

Miał szanse zastąpić Bernankego. Obama przyjął jego rezygnację
Foto: LHSummers Foto: Obama przyjął rezygnację Summersa

Były sekretarz skarbu w administracji prezydenta Billa Clintona oraz - do niedawna - jeden z czołowych doradców ekonomicznych prezydenta Baracka Obamy Lawrence Summers wycofał się z kandydowania na szefa amerykańskiego banku centralnego - poinformował w niedzielę Biały Dom.

"Dziś rozmawiałem z Larrym Summersem i przyjąłem jego decyzję o rezygnacji z ubiegania się o fotel prezesa Rezerwy Federalnej" - podał w komunikacie prezydent Obama. Chwilę wcześniej rezygnację Summersa ogłosił nowojorski dziennik "Wall Street Journal".

Wiele kontrowersji

Druga kadencja obecnego prezesa banku centralnego USA Bena Bernanke'a upływa w styczniu 2014 roku. Uważano, że Summers miał największe szanse przyjść na jego miejsce.

Wokół Summersa narosło jednak wiele kontrowersji, m.in. dotyczących jego poparcia dla deregulacji w latach 90. XX wieku i jego krytycznych komentarzy pod adresem kobiet, gdy był rektorem uniwersytetu Harvarda.

Poparcie Obamy dla Summersa wywołało też podział w szeregach Partii Demokratycznej, część członków senackiej komisji bankowej skłaniała się bowiem raczej do poparcia obecnej wiceszefowej Fed Janet Yellen i głosowaniu przeciw Summersowi w przypadku nominowania go przez prezydenta.

20 senatorów z Partii Demokratycznej podpisało apel do Obamy, wzywający do poparcia Yellen.

Obama już wcześniej wskazywał, że wybór nowego szefa Fed będzie jedną z najważniejszych decyzji gospodarczych jego drugiej kadencji. Do nowego szefa banku centralnego bowiem należeć będzie decyzja, czy i w jakim stopniu kontynuować dotychczasową "kryzysową" politykę monetarną Fed, czy też wrócić do bardziej tradycyjnej roli banku centralnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane