• rozwiń

MG podtrzymuje prognozy wzrostu

MG podtrzymuje prognozy wzrostu
Foto: TVN24.pl Foto: Polska gospodarka nadal pędzi

Po dzisiejszych zaskakująco dobrych danych GUS o dynamice wzrostu PKB, Ministerstwo Gospodarki potrzymało prognozę wzrostu w całym roku na poziomie 6,5 proc. W ocenie resortu, do wzrostu PKB w największej mierze przyczynia się silny popyt krajowy.

Podane dziś przez Główny Urząd Statystyczny dane zaskoczyły większość analityków. Zgodnie z wyliczeniami GUS, Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kwartale o 6,4 proc., czyli podobnie jak w kwartale II.

Ekonomiści spodziewali się natomiast, że wzrost gospodarczy w III kwartale wyniesie średnio 5,9 proc. Ich prognozy wahały się od 5,5 proc. do 6,3 proc.

W opinii resortu gospodarki, do tak dużego wzrostu PKB przyczynił się silny popyt krajowy. Spożycie wzrosło o 5,2 proc., a nakłady brutto na środki trwałe o blisko 20 proc.

Osiągnięcie tak dobrych wyników było możliwe m.in. dzięki dobrej koniunkturze w sektorze przedsiębiorstw, zwłaszcza w budownictwie - czytamy w komunikacie MG. Zdaniem ekspertów resortu, dobra kondycja firm pozwala coraz częściej na finansowanie inwestycji ze środków własnych. MG podkreśla, że łatwiejszy jest również dostęp do kredytów, co z kolei pozytywnie wpływa na wzrost produkcji przedsiębiorstw przemysłowych. Wartość dodana w przemyśle wzrosła o 6,6 proc.

Eksperci MG dodali, że konsumpcja zwiększyła się dzięki poprawiającej się sytuacji gospodarstw domowych, a przyrost dochodów był wynikiem m.in. wzrostu zatrudnienia i płac.

W okresie trzech kwartałów 2007 r. PKB zwiększył się o 6,7 proc. Decydujący wpływ miał na ten wynik 7,7-proc. wzrost popytu krajowego. Spożycie indywidualne wzrosło o 5,7 proc., a nakłady brutto na środki trwałe o 21,7 proc. Wzrost wartości dodanej w przemyśle wyniósł 7,6 proc., co ponownie świadczy o dobrej sytuacji przedsiębiorstw. Zmalała jednak dynamika tempa wzrostu eksportu, która wyniosła 9,2 proc., podczas gdy import wzrósł o 11,6 proc.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane