• rozwiń
  • WIG20 2090.27 -0.64%
  • WIG30 2392.69 -0.56%
  • WIG 55760.76 -0.51%
  • sWIG80 11552.42 -0.29%
  • mWIG40 3734.27 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:56

Dostosuj

MFW wysyła gotówkę na Ukrainę. Na razie 3 mld dolarów

MFW wysyła gotówkę na Ukrainę. Na razie 3 mld dolarów
Foto: Shuttershock Foto: hrywny-16-9.jpg

Ukraiński minister finansów Ołeksandr Szłapak poinformował w piątek, że pierwsza transza pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy może wynieść 3 miliardy dolarów.

- Nie mamy na razie ostatecznych uzgodnień z MFW, jednak oni gotowi są rozmawiać o pierwszej transzy w wysokości około 3 mld dolarów, z czego połowa pójdzie do Narodowego Banku Ukrainy, a druga połowa do budżetu państwa – powiedział Szłapak dziennikarzom po posiedzeniu rządu.

MFW chce pomóc

W czwartek MFW ogłosił, że uzgodnił z Ukrainą wsparcie jej reform dwuletnim kredytem stand-by w wysokości 14-18 mld dolarów. Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD.

Porozumienie z Ukrainą ma jej pomóc w uporaniu się z zadłużeniem, które zwiększyło się w tym roku po miesiącach protestów antyrządowych; zakończyły się one odsunięciem od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i konfliktem z Rosją, która zajęła Krym.

Osiągnięte porozumienie w sprawie kredytu stand-by musi zostać zatwierdzone przez kierownictwo MFW. Oczekuje się, że Rada Wykonawcza rozpatrzy je w kwietniu.

Szacowanie potrzeb

Nikołaj Georgiew - szef misji MFW, która pracowała w Kijowie od 4 do 25 marca – w czwartek nie chciał powiedzieć, ile wyniesie pierwsza transza pomocy dla Ukrainy.

Dokładna wysokość kredytu stand-by, jaki MFW oferuje Ukrainie, ma zostać sprecyzowana po oszacowaniu konkretnych potrzeb i uwzględnieniu wszelkiej innej pomocy dla Ukrainy - poinformował MFW w komunikacie.

Misja MFW przyjechała do Kijowa na początku marca, by ocenić sytuację gospodarczą Ukrainy i przedyskutować możliwość udzielenia jej pakietu pomocy. Nowy rząd Ukrainy twierdzi, że rozpaczliwie potrzebuje gotówki na pokrycie opłat za import gazu.

Koncern Naftohaz Ukrainy ogłosił w środę, że od 1 maja ceny gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosną o 50 proc. W przeszłości podwyżki cen gazu były jednym z warunków stawianych Ukrainie przez MFW, ale poprzednie władze Ukrainy nie zdecydowały się na ten krok.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane