• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

MFW: Przyjmijcie euro jak najszybciej

MFW: Przyjmijcie euro jak najszybciej
Foto: sxc.hu Foto: MFW apeluje do krajów naszego regionu

Dotknięte kryzysem kraje Europy Środkowej i Wschodniej powinny jak najszybciej przyjąć euro - apeluje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zdaniem ekspertów MFW, państwa naszego regionu mogłyby zdecydować się na taki krok nawet nie wypełniwszy wcześniej formalnych warunków przystąpienia do eurolandu.

Zdaniem MFW, warunki przyjęcia euro mógłby zostać złagodzone tak, by nowe państwa mogły szybko to zrobić, stając się "qasi-członkami" strefy. Nie musiałyby one wypełnić kryteriów z Maastricht i przechodzić prze mechanizm ERM2, ale jednocześnie nie miałyby one miejsca w radzie Europejskiego Banku Centralnego.

“Euroizacja przynosi duże korzyści, ponieważ pomaga rozwiązać problem narastającego zadłużenia w walutach zagranicznych, likwiduje ryzyko walutowe i przywraca gospodarce pewność" - argumentują w swoim raporcie eksperci MFW.

Wesprzeć region

Dokument powstał przed miesiącem, aby wesprzeć prowadzoną przez Fundusz wspólnie z Bankiem Światowym i EBOiR kampanię, mającą na celu skłonienie państw regionu do wypracowania wspólnej strategii antykryzysowej, m.in. stworzenia funduszu pomocowego. Strategia taka upadła jednak podczas szczytu UE, ponieważ sprzeciwiły się jej zarówno kraje z zachodu, jak i wschodu Europy.

MFW przewiduje, że gospodarka naszego regionu w 2009 r. skurczy się o 2,5 proc. i szacuje, że będziemy potrzebowali 123 miliardów dolarów wsparcia z zewnątrz. Wśród gospodarek, które znalazły się w największych tarapatach "Financial Times" wymienia Ukrainę, Łotwę i Węgry.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane