• rozwiń
  • WIG20 2109.18 -0.04%
  • WIG30 2412.86 -0.10%
  • WIG 56243.64 +0.07%
  • sWIG80 11617.52 +0.23%
  • mWIG40 3772.79 -0.38%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:58

Dostosuj

Temat: Ukraina

MFW: potrzebujemy więcej czasu ws. Ukrainy

Foto: PAP/EPA Foto: MFW negocjuje z ukraińskimi władzami program reform, które ma wesprzeć

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłużył rozmowy z ukraińskimi władzami na temat pakietu pomocowego dla tego kraju, ponieważ jego eksperci potrzebują więcej czasu, by zakończyć prace nad zaproponowanymi przez Kijów planami reform.

- Misja dokonała znaczącego postępu z władzami Ukrainy, jeśli chodzi o opracowanie polityk, które postawią kraj na drodze reform gospodarczych, dobrego zarządzania i zrównoważonego wzrostu, przy jednoczesnej ochronie najsłabszych. Nasza współpraca z władzami Ukrainy jest doskonała. Kompleksowy

program reform przygotowany przez władze obejmuje szeroki zakres zagadnień. Potrzeba dodatkowego czasu, aby ukończyć nad nim prace - powiedział, cytowany w czwartkowym komunikacie Funduszu, szef misji na Ukrainę Nikołaj Georgiew.

Negocjacje trwają

Fundusz planuje zakończenie prac w Kijowie we wtorek, 25 marca. Eksperci z waszyngtońskiej organizacji pracują na miejscu od 4 marca. W zeszłym tygodniu zakończyła się faza zbierania informacji. Teraz MFW negocjuje z ukraińskimi władzami program refom, które ma wesprzeć. Są one warunkiem, od którego uzależniona jest wypłata wsparcia dla Kijowa.

MFW już latem w 2010 roku udzielił Ukrainie pożyczki na blisko 15 mld dol., jednak po wypłacie części pieniędzy została ona zawieszona, bo ówczesne władze Ukrainy odstąpiły od realizacji uzgodnionych z MFW warunków pomocy, w tym m.in. od rezygnacji z subsydiowania energii.

Wówczas MFW uzależniał pożyczkę dla Kijowa od przeprowadzenia reform strukturalnych oraz konsolidacji fiskalnej. Apelował m.in. o wprowadzenie na Ukrainie elastycznego kursu wymiany waluty oraz podwyższenia opłat za energię.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane