• rozwiń

MFW potrzebuje więcej funduszy

Ministrowie finansów Unii Europejskiej opowiedzieli się za podwojeniem środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego do 500 mld dolarów. Ma to pozwolić na wsparcie krajów, które najboleśniej odczuły skutki trwającego światowego kryzysu.

Zapis o wzmocnieniu MFW znalazł się w stanowisku UE na szczyt najbardziej uprzemysłowionych i rozwijających się krajów świata (G20), który odbędzie się 2 kwietnia w Londynie. "Kraje członkowskie UE popierają podwojenie środków MFW i są gotowe przyczynić się, jeśli zajdzie taka potrzeba, do ich czasowego zwiększenia" - głosi przyjęty we wtorek dokument.

Już wcześniej zgodzili się na to przywódcy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch, czyli europejskich członków G20, na specjalnym przygotowawczym szczycie w Berlinie 22 lutego.

Wzrost ujemny

Stanowisko UE to odpowiedź na wielokrotne apele MFW o zwiększenie środków na wsparcie poszczególnych krajów. Szef MFW Dominique Strauss-Kahn po raz kolejny zwrócił się o to we wtorek, ostrzegając, że w 2009 roku światowy wzrost gospodarczy może mieć wartość ujemną, po raz pierwszy od 60 lat.

Jako przykład podawana jest Japonia, która - choć sama w głębokiej recesji - zgodziła się wspomóc MFW kredytem w wysokości 100 mld dolarów. Jest oczekiwanie, że dodatkowy udział UE sięgnie takiej kwoty. Z przyjętego przez ministrów finansów tekstu wynika jednak, że jest zgoda jedynie na tymczasowe zwiększenie udziału poszczególnych państw - właśnie poprzez kredyty, nie zaś wzrost płaconych składek.

Czekają na pomoc

Z krajów członkowskich UE, w kolejce po pomoc od MFW jest teraz Rumunia. Prezydent tego kraju Traian Basescu powiedział w poniedziałek, że rząd w Bukareszcie musi uzyskać pożyczkę od międzynarodowych instytucji finansowych, żeby poradzić sobie z kryzysem gospodarczym, który może "być jeszcze większy". Rumunia może liczyć także na wsparcie UE na zrównoważenie swoich finansów, ale zwykle unijna pomoc łączona jest z funduszami MFW, który może narzuć przy okazji warunek surowej dyscypliny finansowej.

Tak stało się w przypadki Łotwy, która w grudniu ubiegłego roku dostała od MFW i UE pakiet wsparcia o łącznej wartości 7,5 mld euro, oraz Węgier, które w październiku 2008 roku dostały w sumie 25 mld dolarów pomocy.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane