• rozwiń

Temat: Unia Europejska

MFW odblokował wartą 3,4 mld euro transzę kredytu dla Grecji

MFW odblokował wartą 3,4 mld euro transzę kredytu dla Grecji
Foto: K beard/(CC BY-SA 3.0)/wikimedia.org Foto: Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) odblokował w piątek wartą 3,4 mld euro kolejną transzę kredytu pomocowego dla Grecji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) odblokował w piątek wartą 3,4 mld euro kolejną transzę kredytu pomocowego dla Grecji - poinformowały służby prasowe MFW.

Wypłata tej transzy pakietu pomocowego jest spóźniona o rok w stosunku do ustalonego w 2012 roku planu ratowania finansów Grecji.

Na opóźnienie wpłynęły trudne negocjacje między greckim rządem a tzw. trojką, czyli przedstawicielami trzech pożyczkodawców - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW.

173 mld euro pomocy

Uruchomiona w piątek transza zwiększa sumę, jaką MFW wypłacił Atenom od wiosny 2012 roku w ramach planu pomocowego, do 11,6 mld euro; w sumie międzynarodowy pakiet finansowy dla Grecji opiewa na 173 mld euro, a warunkiem przyznania go było wprowadzenie przez Ateny drastycznych oszczędności i reform gospodarczych.

Po sześciu latach recesji i czterech latach wspomagania finansowego Grecji udało się tej wiosny wrócić na rynek długów, co dowodzi, że w pewnej mierze kraj odzyskał zaufanie międzynarodowych inwestorów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane