• rozwiń
  • WIG20 2090.71 -0.62%
  • WIG30 2391.40 -0.61%
  • WIG 55719.31 -0.59%
  • sWIG80 11531.36 -0.47%
  • mWIG40 3735.51 -0.47%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:24

Dostosuj

MFW: kryzys się nie skończył

MFW: kryzys się nie skończył
Foto: EPA Foto: MFW przestrzega przed nadmiernym optymizmem

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że kryzys się jeszcze nie skończył. - Przewidywania wzrostu przedstawione przez kraje grupy G20 są nieco zbyt optymistyczne - ocenili ekonomiści.

Na swoim dorocznym posiedzeniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przestrzegł w niedzielę przed nadmiernym optymizmem w stawianiu prognoz wzrostu gospodarczego po kryzysie finansowym w 2008 r.

- Sygnały poprawy sytuacji ekonomicznej są zachęcające, ale pozostaje jeszcze wiele wyzwań, z którymi trzeba będzie sobie wspólnie poradzić - stwierdzono w komunikacie opublikowanym po weekendowym spotkaniu Rady Gubernatorów MFW.

Liczby nieco zbyt optymistyczne

Na konferencji prasowej dyrektor zarządzający MFW Dominique Strauss-Kahn powiedział, że przewidywania wzrostu przedstawione przez kraje grupy G20, reprezentujących największe gospodarki świata, mogą być przesadnie optymistyczne. - Kiedy zestawiamy te liczby, są one dość spójne, ale raczej optymistyczne. W naszej opinii, mogą być nieco zbyt optymistyczne - oświadczył.

Komunikat MFW podkreśla, że w krajach wysoko rozwiniętych takie czynniki jak wysokie zadłużenie publiczne, utrzymujące się wysokie bezrobocie i inne skutki recesji będą działać hamująco na wzrost popytu oraz wzywa m.in. do "unikania protekcjonizmu we wszystkich postaciach" i do wzmocnienia przepisów regulujących działalność instytucji finansowych.

MFW: trzymajcie się planu

Apeluje się także o pełną realizację planu zmian w systemie podejmowania decyzji przez MFW, tak aby przyznać większą wagę krajom mniejszym i biedniejszym. Plan ten przewiduje, że do stycznia 2011 r. na zmiany te muszą się zgodzić wszystkie 112 większe państwa, posiadające łącznie 85 procent głosów w MFW. Jak na razie plan zaakceptowało tylko 70 tych państw.

Na tegorocznych spotkaniach MFW i Banku Światowego Polskę reprezentowali minister finansów Jacek Rostowski i p.o. prezesa NBP Piotr Wiesiołek.

kaw/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane