• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

MFW: grożą nam nawet wojny

MFW: grożą nam nawet wojny
Foto: PAP/EPA Foto: Szef MFW Dominique Strauss-Kahn

Sytuacja gospodarcza na świecie, niosąca ryzyko recesji w 2009 roku jest "nadzwyczaj niepokojąca i trudna" - mówi szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn. I dodaje, że uzdrowienie gospodarki nie jest możliwe bez uporządkowania sektora finansowego.

- Szczerze mówiąc, sytuacja jest tragiczna - powiedział szef MFW w Genewie, gdzie uczestniczył w spotkaniu w ozenzetowskiej Międzynarodowej Organizacji Pracy. Ostrzegł, że gdy kryzys przeniesie się do krajów rozwijających się, rosnące bezrobocie i bieda wywołają niepokoje społeczne, które w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do wojen.

Strauss-Kahn potwierdził, że MFW wkrótce ogłosi nowe prognozy dla światowej gospodarki, według których zmniejszy się ona w tym roku o 0,5-1 procenta. Podkreślił, że stanie się to po raz pierwszy po ponad 50 latach nieprzerwanego wzrostu.

MFW uważa jednak, że uzdrowienie gospodarki może nastąpić już w 2010 roku, jeśli tylko podjęte zostaną energiczne działania.

Strauss-Kahn wymienił wśród nich stymulowanie popytu. Jego zdaniem, mimo że banki centralne sięgają po niekonwencjonalne narzędzia, to w polityce monetarnej osiągnięto już granice.

Szef MFW podkreślił, że konieczne jest przywrócenie zdrowego sektora finansowego. Chociaż dofinansowywanie banków nie jest popularne, to przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe nie przetrwają bez systemu bankowego - zaznaczył.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane