• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

MFW do Greków: Nie odwracajmy kota ogonem

W Grecji będą konieczne dodatkowe oszczędności budżetowe - oświadczył w poniedziałek rano stały przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Atenach Bob Traa w obecności greckiego ministra finansów Ewangelosa Wenizelosa.

- Będą konieczne dodatkowe posunięcia w celu obniżenia deficytu budżetowego - oświadczył Traa na konferencji zorganizowanej w Wuliagmeni pod Atenami przez brytyjski tygodnik "Economist".

"Nie odwracajmy kota ogonem"

Traa zaapelował o szybką reformę administracji podatkowej oraz ostrzegł rząd grecki przed "coraz wyższymi podatkami". Jego zdaniem, będzie potrzebne "mocniejsze poparcie polityczne", by udało się przeprowadzić reformy strukturalne, których kraj potrzebuje, m.in. w sferze fiskalnej.

- Nie odwracajmy kota ogonem - powiedział, odnosząc się prawdopodobnie do greckiej opozycji prawicowej, która odmawia poparcia reform i cięć budżetowych. "Podatki można obniżyć", aby pobudzić wzrost gospodarczy, ale "po reformie systemu ściągania podatków" - dodał.

Przede wszystkim musimy dotrzymać naszego zobowiązania na 2011 rok i obniżyć deficyt budżetowy do 1,8 mld euro. W 2009 roku wyniósł on 24 mld euro, a w 2010 roku 11 mld.

Ewangelos Wenizelos, minister finansów Grecji

"Bardzo trudny tydzień" dla Grecji

Wenizelos ocenił w poniedziałek, że rozpoczynający się tydzień będzie "bardzo trudny dla kraju, dla strefy euro i dla mnie osobiście". - Przede wszystkim musimy dotrzymać naszego zobowiązania na 2011 rok i obniżyć deficyt budżetowy do 1,8 mld euro - powiedział minister. Jak przypomniał, w 2009 roku wyniósł on 24 mld euro, a w 2010 roku 11 mld.

Sektor publiczny musi się zmniejszyć i przyjąć rozmiary odpowiednie dla kraju.

Bob Traa, MFW

W odpowiedzi na uwagi uczestników konferencji Traa przyznał, że w Grecji "istnieje nadwyżka personelu w strefie publicznej". - Sektor publiczny musi się zmniejszyć i przyjąć rozmiary odpowiednie dla kraju - dodał.

Telekonferencja z "trojką"

Przedstawiciele tzw. trojki, czyli UE, Europejskiego Banku Centralnego i MFW, przeprowadzą w poniedziałek o godz. 18 telekonferencję z Wenizelosem. Jak poinformował grecki minister, rozmowy będą dotyczyły "porozumienia w sprawie kolejnych kroków, ram finansów publicznych i celów na lata 2011 i 2012 przy opracowywaniu wstępnego projektu budżetu".

Inspektorzy trojki mieli w poniedziałek wznowić piąty przegląd realizowania przez Grecję reform. Od jego wyników zależy przekazanie Atenom kolejnej transzy pożyczki ratunkowej. Bez tych pieniędzy Grecja utraciłaby płynność z końcem października.

W piątek na nieformalnym spotkaniu ministrów finansów UE we Wrocławiu zdecydowano, że decyzja o wypłacie szóstej transzy pomocy dla Grecji wysokości 8 mld euro zapadnie dopiero w październiku, a nie we wrześniu, jak wcześniej planowano.

//gak/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane