• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

MFW chce, żeby banki się ubezpieczyły

MFW chce, żeby banki się ubezpieczyły
Foto: TVN24 Foto: Na razie MFW nie precyzuje, kto miałby zapłacić za "ubezpieczenie" banków od kryzysu

Banki mogłyby kupić... ubezpieczenie od kryzysu finansowego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozważa ideę wprowadzenia swoistych składek ubezpieczeniowych, które byłyby płacone przez banki. Składki miałyby w przyszłości służyć sfinansowaniu ewentualnych programów pomocowych dla sektora - informuje Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający MFW.

Fundusz zadeklarował, że przedstawi szczegółowe propozycje w kwietniu przyszłego roku, na spotkaniu ministrów finansów G20.

Według Strauss-Kahna taka opłata, którą można też nazywać podatkiem, mieściałby się w strategii zaproponowanej przez Gordona Browna na spotkaniu G20 w Szkocji w ubiegły weekend. Brytyjski premier powiedział, że banki powinny zostać obłożone podatkiem, co miałoby sprawić, by kosztów nadmiernego ryzyka, jakie podejmują, nie ponosili ostatecznie podatnicy. Szef MFW podkreślił jednak, że Fundusz nie popiera wprowadzenia tak zwanego podatku Tobina, który mieścił się w propozycjach brytyjskiego premiera. Sprzeciw wobec opodatkowania całego sektora wyraził amerykański Sekretarz Skarbu, Timothy Geithner.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane