• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

MFW chce co najmniej 400 mld dolarów więcej

MFW chce co najmniej 400 mld dolarów więcej
Foto: wikipedia.org Foto: Szefowa MFE Christine Lagarde

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde oczekuje, że kraje członkowskie zgodzą się w tym tygodniu na zwiększenie środków funduszu o co najmniej 400 mld dolarów. Wszystko, aby wspomóc walkę z kryzysem zadłużenia w strefie euro.

- Mam nadzieję, że w tym tygodniu osiągniemy masę krytyczną - powiedziała Lagarde w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - 400 mld dolarów plus. Co znaczy bez limitu - dodała.

Według Lagarde planowane zwiększenie środków MFW na bilateralne linie kredytowe funduszu będzie "silnym sygnałem zaufania w polityczną konstrukcję strefy euro".

Mam nadzieję, że w tym tygodniu osiągniemy masę krytyczną

Christine Lagarde

Wywiad z Lagarde zostanie opublikowany w środowym wydaniu dziennika, ale jego fragmenty zamieszczono we wtorek w wydaniu internetowym.

Zwiększenie pożyczki

Decyzja o zwiększeniu środków MFW na bilateralne pożyczki może zapaść na spotkaniu ministrów finansów i prezesów banków centralnych w Waszyngtonie w najbliższy piątek i sobotę. Już we wtorek Japonia ogłosiła, że wpłaci do MFW dodatkowo 60 mld dolarów, aby skuteczniej przyczynić się do walki z kryzysem zadłużeniowym w eurolandzie i uspokojenia rynków finansowych.

Państwa UE chcą znacznego zwiększenia środków MFW na bilateralne kredyty, co - obok europejskich funduszy ratunkowych - mogłoby stanowić pomoc w razie dalszej eskalacji kryzysu zadłużenia w strefie euro. Już w grudniu zeszłego roku wyraziły gotowość oddania do dyspozycji MFW dodatkowych 200 mld euro i wezwały pozostałe kraje do zwiększenia swego zaangażowania.

Nadużywanie pozycji?

Chociaż pod presją USA i krajów o wschodzących gospodarkach strefa euro zwiększyła wartość swojej własnej tzw. zapory przeciwogniowej, jak określa się europejskie fundusze ratunkowe, to niektóre gospodarki wschodzące, w tym Brazylia i Indie, nadal nie są chętne do wspierania zamożniejszych krajów Europy i żądają większych wpływów w MFW.

- Kraje strefy euro nadużywają swojej pozycji w MFW - ocenił przedstawiciel Brazylii i ośmiu państw Ameryki Łacińskiej w Radzie Dyrektorów MFW Paulo Nagueira Batista, cytowany przez niemiecki tygodnik "Der Spiegel". - Europejczycy chcą naszej pomocy, ale nie wychodzą nam naprzeciw w sprawie reformy MFW - dodał.

Wschodzące potęgi gospodarcze liczyły na to, że po ubiegłorocznej dymisji szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna będą mogły wyznaczyć jego następcę ze swego grona. Ostatecznie utrzymano tradycyjny podział stanowisk, zgodnie z którym na czele MFW stoi osoba z Europy, a fotel szefa Banku Światowego przypada Amerykanom.

Środki bardzo potrzebne

Jak wskazuje we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt", dodatkowe środki MFW mogą okazać się bardzo potrzebne, o czym świadczą problemy pogrążonej w recesji Hiszpanii. W poniedziałek rentowność hiszpańskich obligacji przekroczyła 6 procent, a inwestorzy obawiają się, że kraj ten znów sięgnie po zewnętrzną pomoc finansową.

W wywiadzie dla "FAZ" Lagarde ostrzegła rząd Hiszpanii, by walcząc z kryzysem nie koncentrował się wyłącznie na oszczędnościach budżetowych. Szefowa MFW oceniła, że inwestorzy niepokoją się niewystarczająco silnym wzrostem gospodarczym w Hiszpanii. - Potrzebne są ciągłe i fiskalnie stabilne wysiłki, które pozostawią przestrzeń na neutralne dla budżetu impulsy wzrostu gospodarczego - powiedziała Lagarde.

Wyraziła też zaniepokojenie sytuacją hiszpańskich banków. - Najbardziej niepokoi mnie to, że hiszpański i europejski nadzór bankowy mają obawy, czy hiszpańskie banki są wystarczająco dokapitalizowane, mają wystarczający bufor bezpieczeństwa i odpowiednio szacują poziom swoich aktywów - powiedziała Lagarde.

jak\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane