• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

MF reformuje ordynację podatkową

MF reformuje ordynację podatkową
Foto: TVN24 Foto: Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2009

Powiadomienie o kontroli z tygodniowym wyprzedzeniem i wstrzymanie się z wykonywaniem decyzji, dopóki te nie będą ostateczne - m.in. takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej.

Swoje propozycje Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji międzyresortowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa ustawa będzie obowiązywać od początku przyszłego roku.

Zmiana, która na pewno ucieszy podatników, to nakaz wstrzymania wykonywania decyzji organów podatkowych, dopóki nie stanie się ona ostateczna. Obecnie jest tak, że jeśli podatnik odwoła się np. od decyzji urzędu skarbowego nakazującej mu dopłatę podatku, nie wstrzymuje to wykonania tej decyzji.

...obecne przepisy umożliwiają wyrządzenie często nieodwracalnych szkód poprzez przymusowe wykonanie decyzji, która jest następnie uchylana lub unieważniana...

Ordynacja podatkowa

Podatnik musi zapłacić i potem ewentualnie ubiegać się o zwrot. Po wejściu w życie nowelizacji, sytuacja ulegnie zmianie.

Resort uzasadnia, że obecne przepisy umożliwiają wyrządzenie "często nieodwracalnych szkód" poprzez przymusowe wykonanie decyzji, która jest następnie uchylana lub unieważniana.

Powiadomienie o kontroli

Resort dopuszcza jednak wyjątki od tej reguły. "Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie wynikające z decyzji nieostatecznej nie zostanie wykonane" organ podatkowy będzie mógł nadać decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy przeciw podatnikowi toczy się postępowanie egzekucyjne dotyczące innych należności, lub podatnik zaczyna zbywać swój majątek.

Ponadto, ministerstwo chce, by podatnicy byli zawiadamiani o planowanej u nich kontroli podatkowej na tydzień przed samą kontrolą. Jeżeli zaś ta ostatnia nie nastąpi w ciągu 60 dni od doręczenia zawiadomienia, jej przeprowadzenie wymagać będzie wystosowanie ponownego. "Regułą będzie zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej z 7-dniowym wyprzedzeniem. Wszczęcie kontroli w terminie wcześniejszym lub bez doręczenia zawiadomienia wymagać będzie zgody kontrolowanego" - czytamy w uzasadnieniu.

prm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane