• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Ministerstwo Finansów

MF: po maju sfinansowano 86 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych

MF: po maju sfinansowano 86 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych
Foto: TVN 24 Foto: Do końca maja MF sfinansowało 86 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych

- Po maju mamy sfinansowane 86 proc. potrzeb pożyczkowych założonych w ustawie budżetowej i zwiększoną pulę środków złotowych i walutowych do ok. 45 mld zł. Zasadne jest więc kontynuowanie ograniczania ilości przetargów i podaży obligacji - poinformował dyrektor departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak.

W czerwcu zostanie przeprowadzony jeden standardowy przetarg, na obligacje długoterminowe z podażą ograniczoną do 5 mld zł oraz jeden przetarg zamiany, podczas którego wystawione zostaną obligacje średnioterminowe. W lipcu przeprowadzony zostanie tylko jeden standardowy przetarg umożliwiający zrolowanie części obligacji zapadających w tym miesiącu - Na przetargu zamiany zaproponujemy do odkupu również obligacje zapadające w styczniu 2015 r., co oznacza, że przetargiem tym rozpoczniemy prefinansowanie już przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych - powiedział Piotr Marczak.

Portfel obligacji skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł o 0,7 mld zł, a w maju przyrost obligacji w tym portfelu przyspieszył.

Marczak zapowiedział, że w połowie czerwca MF po raz pierwszy opublikuje znacznie bardziej szczegółową strukturę inwestorów zagranicznych, posiadających złotowe obligacje skarbowe. Zdaniem dyrektora wstępne dane potwierdzają, iż struktura geograficzna inwestorów zagranicznych jest znacznie zdywersyfikowana, a zdecydowaną większość polskich obligacji skarbowych mają docelowi inwestorzy długoterminowi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane