• rozwiń

Mężczyzna kosztuje NFZ więcej

Mężczyzna kosztuje NFZ więcej
Foto: TVN24 Foto: Mężczyźni do lekarza idą później niż kobiety

NFZ sprawdził, ile kosztowało leczenie pacjentów w ubiegłym roku. Podzielił wydatki pod względem wieku, płci. Sprawdził też, kogo się leczy najdrożej. Padło na mężczyzn koło 50 roku życia. Dlaczego? Szczegóły raportu omawia "Rzeczpospolita".

Raport Narodowy Fundusz Zdrowia obejmuje rok 2009 i został opracował na podstawie informacji o wizytach u lekarzy 27 mln pacjentów (70 proc. wszystkich ubezpieczonych). Badanie nie objęło wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu. Nie uwzględniło też wydatków na leki w aptekach czy na ratownictwo medyczne. Jak pisze "Rzeczpospolita", zaważyły względy praktyczne - centrala NFZ nie ma komputerów, które byłyby w stanie przetworzyć taką liczbę danych "w rozsądnym czasie".

40 proc. za 100 zł rocznie

Średnio na jednego chorego NFZ wydaje nieco ponad 1000 złotych rocznie - wynika z raportu. Zanotowano jeden przypadek, gdzie leczenie chorego kosztowało rocznie niemal milion złotych. Ale leczenie 40 proc. pacjentów kosztowało NFZ w 2009 r. zaledwie 100 złotych – tyle, ile jedna wizyta u specjalisty, zauważa "Rz".

1 pacjent na 100 jest szczególnie ciężko chory. Na takie przypadki fundusz wydał w ubiegłym roku 7,7 miliarda złotych.

Drogie niemowlęctwo i starość

Koszty zależą wyraźnie od wieku. Najdroższa opieka medyczna jest w ciągu pierwszych dwóch lat życia - chodzi głównie o obowiązkowe szczepienia i szeroką opiekę pediatryczną. Potem wydatki na zdrowie spadają.

Wydatki na opiekę zdrowotną gwałtownie rosną, gdy pacjenci osiągają 48. rok życia.

Drogi mężczyzna

Zbadano tez koszty w zależności od płci i okazało się, że gdy z wiekiem rosną wydatki na leczenie, to szybciej - na leczenie mężczyzn. W końcu nawet o 30 procent przewyższają wydatki na leczenie kobiet.

Według ekspertów wynika to z tego, że mężczyźni później zaczynają się leczyć, niż kobiety, co wiąże się z tym, że ich choroby są często bardziej rozwinięte. Podczas gdy prawie wszystkie kobiety w wieku ok. 50 lat mają jakiś kontakt ze służbą zdrowia (np. w ramach badań profilaktycznych), to mężczyźni powszechnie chodzą do lekarza dopiero w wieku 65 lat - czytamy w "Rz".

//kdj/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane