• rozwiń

Temat: Rosja. Dyplomacja

Merkel: "Odważny krok" Poroszenki. Rosja prosi się o kolejne sankcje

Foto: EPA Foto: Rosja za mało się stara - daje do zrozumienia Merkel

Petro Poroszenko podjął "odważny krok" decydując się na jednostronne zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy. Proces pokojowy przebiega jednak "zbyt wolno" i w tej sytuacji może powrócić dyskusja nad wprowadzeniem kolejnych sankcji wobec Rosji - powiedziała w środę w dosyć ostrym tonie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Merkel przemawiała w środę w Bundestagu do niemieckich deputowanych.

Merkel chwali Poroszenkę i grozi Rosji

Kanclerz powiedziała, że "odważny krok" prezydenta Poroszenki był potrzebny i go za niego pochwaliła, dodała jednak, że po stronie ukraińskiej - mimo ogłoszenia zawieszenia broni - wciąż pojawiają się ofiary.

- Proces (pokojowy) jest powolny. Rozwiązania dyplomatyczne zawsze są preferowane, ale jeżeli nic innego nie zadziała, kwestia wprowadzenia sankcji może powrócić - dodała Merkel.

Równocześnie wyraziła opinię, że gotowość Władimira Putina do rezygnacji z prawa do interwencji na Ukrainie zaproponowana rosyjskim parlamentarzystom we wtorek była "ważnym psychologicznie" punktem w kryzysie we wschodniej Ukrainie.

W środę Rada Federacji (wyższa izba parlamentu w Moskwie) przegłosowała cofnięcie prawa prezydenta Putina do wkroczenia na Ukrainę.

Terroryści przerwali rozejm

Prezydent Petro Poroszenko ogłosił tygodniowe, jednostronne zawieszenie broni w miniony piątek. W poniedziałek separatyści w obwodach donieckim i ługańskim zgodzili się na przestrzeganie tego rozejmu, obowiązującego do rana 27 czerwca. Jednak - jak we wtorek podały ukraińskie siły rządowe - separatyści zestrzelili śmigłowiec wojskowy pod Słowiańskiem w obwodzie donieckim. Również we wtorek w ataku na stanowisko żołnierzy chroniących granicę z Rosją zginęło dwóch ukraińskich wojskowych.

Po tych wydarzeniach Poroszenko dał szefom struktur siłowych rozkaz odpowiadania ogniem w razie atakowania sił rządowych i nie wykluczył przerwania zawieszenia broni.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane