• rozwiń
  • WIG20 2195.04 +0.71%
  • WIG30 2488.18 +0.69%
  • WIG 57888.54 +0.47%
  • sWIG80 11597.02 +0.07%
  • mWIG40 3723.69 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:28

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Merkel obroni imigrantów przed Cameronem? "Liczy się z możliwością wyjścia Brytyjczyków z UE"

Foto: PAP/EPA Foto: Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaczeła brać na poważnie wyjście Wielkiej Brytanii z UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, uważana dotychczas za zwolenniczkę pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, po raz pierwszy liczy się z możliwością wyjścia Brytyjczyków ze wspólnoty - pisze w niedzielę "Der Spiegel".

Redakcja wydawanego w Hamburgu tygodnika powołuje się na źródła w urzędzie kanclerskim i MSZ. Podkreślają, że premier David Cameron prowadzi swój kraj w kierunku "point of no return" (punktu, od którego nie ma odwrotu). - Jeżeli Cameron będzie rzeczywiście obstawał przy wprowadzeniu maksymalnej kwoty dla imigracji z krajów UE na wyspy brytyjskie, to "sprawa jest przesądzona" - uważają politycy, z którymi rozmawiał "Der Spiegel".

Żarty się kończą

Przy okazji ostatniego szczytu UE w Brukseli Merkel miała poruszyć ten temat w rozmowie w cztery oczy z Cameronem. Jak pisze "Der Spiegel", wypowiedzi publiczne brytyjskiego premiera po unijnym szczycie świadczą o tym, że chyba nie przyjął on do wiadomości ostrzeżenia niemieckiej kanclerz.

Redakcja przypomina, że w zeszłym roku na wyspy brytyjskie przyjechało 243 tys. obcokrajowców więcej, niż z nich wyjechało. Cameron planuje ograniczenie napływu biedniejszych i gorzej wykształconych imigrantów z krajów UE. - W tym momencie nie tylko dla Merkel żarty się kończą - ocenia niemiecki tygodnik, dodając, że zdaniem Berlina swoboda przemieszczania się stanowi "DNA europejskiej integracji".

Cameron wyprowadzi Wielką Brytanie z UE?

"Der Spiegel" podkreśla, że w przeszłości Merkel wielokrotnie "podawała rękę" Brytyjczykom w sporach z Brukselą. Solidaryzowała się z nimi, gdy zgłaszali zastrzeżenia wobec nominacji Jean-Claude'a Junckera na szefa Komisji Europejskiej.

Niemiecki tygodnik przytacza opinię szefa parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norberta Roettgena, który w zeszłym tygodniu był z wizytą w Wielkiej Brytanii. Polityk CDU powiedział, że był przerażony skalą wpływów eurosceptyków na wyspach brytyjskich, którzy "dominują polityczną dyskusję".

Jeżeli Cameron nie zmieni swej taktyki, to - zdaniem Berlina - wbrew swej woli spełni największe życzenie swoich przeciwników - doprowadzi do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane