• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Merkel: nie należy rezygnować z sankcji wobec Rosji

Foto: PAP Foto: Według kanclerz Niemiec Angeli Merkel Rosja nie angażuje się w rozwiązanie konfliktu w stopniu, jakiego byśmy sobie życzyli

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła we wtorek, że w obliczu ostatnich wydarzeń na Ukrainie Zachód nie powinien znosić sankcji wobec Rosji. W niedzielę wspierani przez Moskwę separatyści na wschodzie Ukrainy przeprowadzili wybory do lokalnych władz.

- Obecnie nie ma powodu znosić tych sankcji - oceniła szefowa niemieckiego rządu w Berlinie. Przeprowadzone w niedzielę wybory do władz separatystycznych republik w obwodzie donieckim i ługańskim Merkel określiła jako nielegalne.

Zdaniem niemieckiej kanclerz Moskwa powinna wywrzeć silniejszą presję na separatystów. "Rosja nie angażuje się (w rozwiązanie konfliktu) w stopniu, jakiego byśmy sobie życzyli" - powiedziała.

Władze w Berlinie niezmiennie dążą do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu, jednak "nielegalne wybory" na wschodzie Ukrainy pokazują, "jak trudno jest nawet utrzymać zawarte już porozumienia" - podkreśliła Merkel. Warunki tzw. Protokołu Mińskiego, podpisanego 5 września przez Ukrainę, Rosję i OBWE, muszą zostać dotrzymane - zaznaczyła.

Mogherini poparła sankcje

Eksperci na Ukrainie wskazują, że sytuacja na wschodzie Ukrainy może zaostrzyć się po niedzielnych wyborach, nieuznawanych przez Kijów i Zachód.

We wtorek wybory te będą głównym tematem posiedzenia RBNiO, które prezydent Petro Poroszenko zwołał na godziny popołudniowe. Podkreślił, że prorosyjscy bojownicy odrzucili tym samym polityczną drogę uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

Nowa szefowa unijnej dyplomacji Włoszka Federica Mogherini poparła sankcje, jednocześnie jednak podała w wątpliwość ich skuteczność. Wyraziła obawę, że wybory w Donbasie mogą oznaczać ostateczne fiasko porozumienia z Mińska.

- Faktem jest, że sankcje wpływają na rosyjską gospodarkę i że rosyjskie kierownictwo oraz jego otoczenie odczuwają ich skutki. Nie znamy jednak odpowiedzi na pytanie, czy Moskwa zmieni z tego powodu swoją politykę - zauważyła Mogherini w wywiadzie, jakiego udzieliła sześciu gazetom europejskim w poniedziałek z okazji objęcia stanowiska w Brukseli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane